HABERLER

TEKNOLOJİK ÇAĞDA DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ

Birçok alanda hayatımıza giren teknoloji, sağlık ve diş hekimliği alanında da değişime yol açıyor. Dijitalleşme, diş hekimliği alanında tanı, tedavi ve tedavi sonrası süreçlerde farklı çözümler sunuyor. Ağız ve diş sağlığı alanındaki tedavilerde kullanılan dijital süreç ve yöntemler, ‘dijital diş hekimliği’ kavramı ile anılır. Dijital sistemler; bireylerin yüz, ağız ve dişlerine ait bilgilerin doğru şekilde ölçülmesine, yüksek teknik hassasiyetle analiz edilmesine, bireylerin kendi tedavi tasarımlarına katılabilmesine olanak verir. Dijital diş hekimliği; 1-2 seans gibi kısa sürede yüksek estetik sonuçlar sağlayan, provasız, hatasız ve konforlu tedaviler sağlar. Zamanı kısıtlı bireylere, geleneksel sistemin oluşturduğu artmış seans sayılarını ve ortalama 10 günlük yapım/bekleme süreçlerini ortadan kaldırır.

TEKNOLOJİK ÇAĞDA DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ

Birçok alanda hayatımıza giren teknoloji, sağlık ve diş hekimliği alanında da değişime yol açıyor. Dijitalleşme, diş hekimliği alanında tanı, tedavi ve tedavi sonrası süreçlerde farklı çözümler sunuyor. Ağız ve diş sağlığı alanındaki tedavilerde kullanılan dijital süreç ve yöntemler, ‘dijital diş hekimliği’ kavramı ile anılır.  Dijital sistemler; bireylerin yüz, ağız ve dişlerine ait bilgilerin doğru şekilde ölçülmesine, yüksek teknik hassasiyetle analiz edilmesine, bireylerin kendi tedavi tasarımlarına katılabilmesine olanak verir.  Dijital diş hekimliği; 1-2 seans gibi kısa sürede yüksek estetik sonuçlar sağlayan, provasız, hatasız ve konforlu tedaviler sağlar. Zamanı kısıtlı bireylere, geleneksel sistemin oluşturduğu artmış seans sayılarını ve ortalama 10 günlük yapım/bekleme süreçlerini ortadan kaldırır.

Dijital teknoloji, diş hekimliği uygulamalarına nasıl katkı sağlamaktadır?

Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM), diş hekimliği uygulamalarına;

Mikro kamera ile tarama ve dijital optik ölçü alınması,

Mikron düzeyinde teknik hassasiyet,

Hızlı ve güvenli veri aktarımı,

Metal içermeyen, estetik görünümü ve biyouyumluluğu yüksek materyallerin kullanılabilmesi

gibi avantajlar sağlar. Bu avantajlar aynı zamanda geleneksel ölçü yöntemlerindeki çapraz enfeksiyon riskini azaltmakta ve bulantı refleksi sorununu ortadan kaldırır.

Dijital diş hekimliği, bilgisayar destekli teknoloji ürünleriyle hastanın görüntülerinin taranması, tasarımı ve üretiminden oluşur.

Dijital tarama nasıl yapılır?

Diş hekimliği tedavilerinde estetik ve fonksiyonel olarak başarılı sonuçlar alabilmek doğru analizlere ve tedavi planlamalarına bağlıdır. Bu analizler için bireylerin tedavi öncesinde profesyonel makineler ile fotoğrafları ve videoları çekilir. Dijital ortama aktarılan görüntüler, bilgisayar destekli programlardan yararlanılarak analiz edilir.  Önce yüz analizi ile yüzdeki yumuşak ve sert dokuların birbirleriyle olan uyumları; sonrasında çene yapımızın, dişlerimizin, diş etlerimizin, gülme hattımızın, dudaklarımızın yüz yapımızla ve birbirleriyle olan ilişkisi değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonucunda; dişlerimiz ve yüzümüzün konuşurken, gülerken, kahkaha atarken, dinlenme halindeyken olan hareketli ilişkileri belirlenmiş olur.

Ağız içinde dijital tarama aşamasında dişler ve implantlar yüksek çözünürlüklü dijital optik tarayıcı ile 3 boyutlu olarak taranır. Böylece dişlerin ve implantların 3 boyutlu görünümü, pozisyonu, rengi, dizilimi, alt ve üst çenenin birbirleriyle olan kapanış ilişkilerinin görüntüsü dijital ortama aktarılır.

Bu sistemde dijital kameralarla ağız içinden görüntü alınabildiği için, bireylerden ayrıca ölçü kaşığı ile ölçü almaya gerek kalmaz. Bireylerin doğal renkli, hassas, 3 boyutlu görüntüleri hızlı ve güvenli bir şekilde bilgisayar ortamından laboratuvara iletilir.

Dijital tasarım aşamaları nelerdir?

Dijital tasarım aşamasında laboratuvara dijital olarak ulaşan 3 boyutlu tarama görüntüleri değerlendirilir. Bu görüntüler üzerinde yapılacak olan protezlerin tasarımı dijital olarak oluşturulur. Dişlerin şekli, rengi, biçimi, eksen eğim açıları, konturları, diş eti uyumu, komşu dişlerle olan kontakt alanları bilgisayar ortamında tasarlanır.  Yüz ve ağız içinden alınan 3 boyutlu görüntüler bütün olarak değerlendirilerek bireyin yüzüne, çene ve eklem yapısına, cilt tonuna uygun diş tasarımı yapılır. Gülüş tasarımı tedavilerinde; tasarım sonucunda üretilen model klinikte geçici bir materyal ile hastanın ağız içine uygulanarak, bireyin tasarıma onay vermesi ve tasarımı beğenisi doğrultusunda yönlendirmesi sağlanır. Böylece bireyler kendi tedavilerinin tasarım aşamasına katılabilirler.

Dijital üretim ile hangi tedaviler yapılabilir?

Dijital üretim aşamasında, hastadan alınan veri ve tasarım doğrultusunda laboratuvarda 3 boyutlu yazıcı prensibinde çalışan cad/cam destekli frezeleme makinelerinde 10-15 dakika içinde el değmeden protez, restorasyon ve plakların üretimi yapılır.

Klinik uygulama aşamasında, laboratuvardan kliniğe gelen dişler ağız içinde uyumlandırılma yapılarak hastaya uygulanır. 1 günlük üretim aşamasından sonra restorasyonlar ağza yerleştirilir.

Estetik diş hekimliğinde kullanılan doğal diş ve implant üstü cam seramik, e-max, zirkonyum kuron, köprü protezleri; porselen lamina; onley, inley gibi estetik dolguların tamamı bu sistemde bilgisayar destekli tasarım ile üretilebilmektedir. Dişsiz hastaların kullandığı tam protezler, çene eklemi tedavilerinde kullanılan plakların üretimi de bu sistemle yapılabilmektedir.

Tel tedavisi olarak bilinen ortodonti tedavilerinde 1 dakika gibi kısa bir sürede ağız içinde canlı, tam renkli ve yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu tarama ile diş dizilimi dijital ortama aktarılabilmektedir. Bilgisayar destekli simülasyon programı ile bireyler tedavi sonrasında dişlerinin nasıl görünebileceğini, yani tedavinin son halini görebilmektedir. Simülasyon programı sonrasında ortodontik tedavi; klasik yöntemle braketli şekilde ya da bilgisayar tasarımıyla üretilen şeffaf plaklar ile yapılabilmektedir.

Gelişen teknoloji ile diş hekimliği tedavilerindeki geleneksel yöntemler; yerini yüksek kaliteli, estetik, daha konforlu ve daha seanslı, daha hızlı tedaviler sağlayan dijital diş hekimliği uygulamalarına bırakacaktır.

DR.MERİH TANYEL

E-BÜLTEN