TEDAVİ SONRASI

Cerrahi Operasyon Sonrası

Operasyon sonrası ilk olarak işlem bölgesine yanak üzeriden buz kompresi uygulanmalıdır. Hasta elindeki buz torbalarını işlem bölgesine 5 dakika tutup, 5 dakika dinlendirerek uygulayabilir.


Operasyon sonrası ilk 2 gün çok önemlidir. Bu günlerde kanama riskini arttırabileceği için sıcak yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Ayrıca ilk gün spor yapmak, havuza ve denize girmek, duş almak önerilmemektedir.


Operasyondan sonraki ilk 2 gün yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Operasyon bölgesine fazla baskılardan kaçınılmalıdır.


Yine operasyonun ertesi günü ağız hijyenine özen gösterilmeli ve dişler fırçalanmalıdır. Hekiminizin önerisi doğrultusunda ameliyat sonrası uygun yumuşak fırçayla dikişlerin üzerinde süpürme hareketiyle temizlenebilir.


Operasyonu takiben özellikle ilk günler sigara, alkol, asitli, baharatlı gıdalar, çay, kahve tüketilmemelidir. Sigara iyileşmeyi bozarak ameliyat bölgesinde enfeksiyona neden olur.


Operasyon sonrası dikişler genellikle 7 – 10 gün içerisinde alınır. Dikiş alımına kadar hekiminizin önerdiği medikasyona dikkat edilmelidir.

E-BÜLTEN