TEDAVİ SONRASI

Estetik Restorasyonlardan Sonra

Günümüzde estetik restorasyonların dişlere yapıştırıldığı materyaller çok geliştirilmiştir ve restorasyonlar yapıştırıldıktan sonra dişler ile bir bütün oluşturmaktadır. Fakat estetik restorasyonlar çok ince ve hassas restorasyonlar oldukları için sert gıdaların ön dişlerle ısırılmaması gerekir.

 

Kalem ısırma, tırnak yeme, diş gıcırdatma gibi alışkanlıklardan vazgeçilmeli ya da restorasyonların korunması için gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Estetik restorasyonların bitiminden sonra dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve fırçalama işlemi dişetinden dişe doğru yapılmalıdır. Böylelikle diş eti uyumu zamanla daha iyi hale gelecek ve estetik olarak daha iyi bir görüntü ortaya çıkacaktır.

 

Estetik restorasyonların tipine göre kapanış ve çiğneme ayarlamaları provalar sırasında ya da yapıştırma işlemi yapıldıktan sonra yapılır. Ancak kullanımla birlikte çiğneme sırasında dişlerde fazlalıklar ya da çarpmalar hissedilebilir. Bu nedenle 1 hafta sonrasına kontrol randevusu düzenlenir.

 

Estetik restorasyonların bitiminden sonra 1 ay boyunca dişlerde azalan bir hassasiyet olması normaldir. Zamanla bu hassasiyet geçecektir.

 

Hekim gerekli gördüğü durumlarda diş eti uyumu, alışma süreci, diş hassasiyetinin azalması gibi nedenlerden dolayı restorasyonları bir süre geçici yapıştırıcı ile bekletebilir.

 

Estetik restorasyonların olduğu dişlerin rutin bakımı, doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçası ve diş macunu kullanılarak yapılmalıdır. Restorasyonların ara yüzeyleri superfloss tip diş ipi ve arayüz fırçası kullanılarak temizlenmelidir.

 

Tedavi sonrasında düzenli ağız hijyeni sağlanmalı ve yıllık rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

E-BÜLTEN