TEDAVİ SONRASI

Ortodontik Tedavi Sonrası

 

 

Ortodontik tedavi sırasında yapılan diş hareketleri, tedavi sonrasında geri dönmek (nüks) isterler. Dişlerin eski hallerine dönmek istemelerinin sebebi, hem diş eti fibrillerinin esnek olmasından, hem de ısırma, çiğneme gibi hareketlerin dişleri ön tarafa doğru hareket ettirmelerinden kaynaklanır. Her hastada farklı bir nüks (geri dönme) eğilimi görülebilir.

 

Tedavi sonrası, nüksü engellemek için genellikle 2 türlü önlem alırlar. Bunlardan birisi, braketlerin sökülmesinin ardından alt dişlerin iç tarafına uygulanan sabit koruyuculardır (retainer). Bu koruyucular her hangi bir şekilde hissedilmezler ve kolayca temizlenebilirler.

 

Uygulanan bir başka koruyucu türü ise, hareketli koruyucudur (essix plak). Bunlar şeffaf yapıdadır ve genellikle gece uyku sırasında takılır. Tedavinin bitmesinin ardından ilk ay 24 saat takılırlar ve hekimin tercihine göre takma süresi gittikçe azaltılır.

 

Ortodontik tedavi sonrasında düzgün hale gelen dişlerimizi korumak, tedavinin kendisi kadar önemlidir. Dişlerin tekrar eski yerlerine gitmelerini engellemek, dişlerimizin ömür boyu hem iyi görünmesini, hem de çiğneme fonksiyonunu tam olarak yapabilmesi sağlar. Bu nedenle hastaların pekiştirme tedavisini özenle takip etmeleri gereklidir. 


E-BÜLTEN