TEDAVİ SONRASI

Periodontal Operasyon Sonrası

Lokal anestezinin etkisi, uyuşukluk hissi geçmeden birşey yiyip içmeyin. Başlangıçta sıcak olmayan yumuşak gıdalarla beslenin.
 
Operasyon bölgesine ağız dışından buz uygulaması yapınız. Olabilecek bir şişmeyi engelleyecek olan bu işlemi; buzu 5 dk. tutup, 5 dk. çekecek şekilde gece yatana kadar tekrar edin. Gece yatarken başınız vücudunuzdan daha yukarıda olacak şekilde yatınız.
 
Operasyondan sonraki birkaç saat ağzınızı su ile çalkalamayınız ve tükürmeyiniz. Sık tükürmek yara yüzeyinde kanamanın durması için gereken pıhtıyı uzaklaştırmanıza ve kanamanın geç durmasına neden olur.
 
İlk birkaç saat ameliyat bölgesinde sızıntı şeklinde kanama olabilir. Bu da tükürüğünüze kırmızı bir renk verecektir. Bu süreç içinde ağzınızı çalkalamayın. Eğer kanama şiddetli ise periodontal pat kullanılmayan bölgelerde temiz nemli bir gazlı tamponla 30 dakika boyunca bölgeye basınç uygulayın. Kanama geçmezse lütfen doktorunuzu arayın.
 
Size verilen reçetede yazılı olan ilaçları belirtildiği şekilde ve bitene kadar kullanın. Ağrı kesici ve antibiyotiğinizi operasyondan hemen sonra, gargaranızı bir gün sonra kullanmaya başlayınız. Aspirin veya benzeri salisilik asit türevi ilaçlar alınmamalıdır.
 
Bazı ameliyatlardan sonra bölgede bir miktar ağrı ve şişlik oluşabilir. Şişlik en çok ikinci ve üçüncü günlerde artıp sonraki günlerde giderek azalacaktır. Ağrı birkaç gün içinde, şişlik ve morluk bir hafta içinde geçecektir.
 
Operasyon sonrası kanama riskini arttırmamak ve iyileşmeyi geciktirmemek için sigara ve diğer tütün çeşitlerini bir hafta süreyle kullanmayınız. Sigara kullanımı özellikle kemik grefti (kemik tozu) kullanılan operasyonlarda yara bölgesinde enfeksiyon (apse) gelişmesine ve serbest dişeti grefti yapılan operasyonlarda dokunun nekrozuna (canlılığını yitirmesine) neden olabilir.
 
İlk birkaç gün çok soğuk, çok sıcak, ekşi, tatlı, acı, asitli ve baharatlı yiyecek ve içeceklerden kaçının. Aksi takdirde hassasiyet olabilir ve operasyon bölgesi zarar görebilir.
 
İlk hafta operasyon bölgesini fırçalamayın, diğer bölgeleri fırçalayabilir, ara yüz bakımlarını yapabilirsiniz. Operasyon bölgesinin temizliği için günde iki kez size önerilen gargara ile ağzınızı dişlerin fırçalanmasını takiben 10 dakika sonra çalkalamalısınız. Gargara kullanımı sonrasında 30 dk. kadar birşey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Hekiminiz bırakmanızı söyleyene kadar gargarayı kullanmaya devam edin.
 
Ağız içinde operasyon bölgesine periodontal pat yerleştirdiğimiz operasyonlarda; pat operasyon bölgesini dış etkenlerden koruyacaktır. Periodontal pat birkaç saat sonra sertleşir. Bu nedenle en az iki saat kadar sigaradan, konuşmaktan, yemek yemekten ya da sıcak sıvı alımından kaçının. Yüzünüzün ameliyat yapılan bölgesini ovmayın, yanağınızı germeyin ve açıp bakmayın. Eğer yatarsanız pat üzerine hiçbir basınç gelmemesine dikkat edin. Aksi takdirde pat düşeceği gibi dikişleriniz de atabilir.
 
Plastik periodontal cerrahi operasyonlarında hekiminiz size üst damağınızdaki yara bölgesini korumak amaçlı cerrahi plak önerebilir. Ameliyat sırasında takılacak olan bu cerrahi plağı iki gün (48 saat) kadar damağınızdan çıkarmayın. Sonrasında bir hafta boyunca yalnızca yemek yerken veya bir şey içerken takın. Cerrahi plağı çıkardıktan sonra damağınızdaki yara bölgesinde kanama olabilir. Bu durumda steril gaz tamponu temiz suyla nemlendirerek yara bölgesine parmağınızla basınç uygulayınız. Parmağınızı kaldırmadan 20 dakika boyunca baskı uygulamanıza rağmen kanama hala kesilmemişse hekiminize ulaşınız.
 
Operasyondan sonra 7-10 gün arasında dikişlerinizi aldırmak için geliniz.
 
Operasyondan 1-1,5 ay sonra doku iyileşmiş gibi görünse de alttaki dokularda iyileşme uzun süre devam edeceği için belli aralıklarla operasyon bölgesinin kontrol edilmesi ve gerekli bakımının yapılması için lütfen randevularınıza geliniz.
E-BÜLTEN