TEDAVİ SONRASI

Sinüs Lifting İşlem Sonrası

Sinüs Lifting işlemi sonrasında hasta ağzına konan tamponları 30-45 dk ısırmalıdır.

 

Operasyon sonrası derhal buz uygulamasına başlanmalı ilgili bölgeye 5dk aralıklarla buz kompresi yapılmalıdır. Operasyon günü gece uyuyana kadar buz kompresine devam edilmelidir.

 

Sinüs lifting işleminde kemik tozu gibi biyomateryaller uygulandığından tükürmemek çok önemlidir. Operasyon gününü takiben hasta ilk 2 gün tükürme hareketi yapmamalı, basınçlı biçimde ağız çalkalaması yapmamalı, hınkırma ve burnu temizleme hareketleri yapmamalıdır.

 

Ağız hijyeni operasyon sonrası çok önemlidir. Bu nedenle operasyondan bir gün sonar diş fırçalama yapılabilir. Fırçalama işlemi ameliyat sonrasına uygun yumuşak fırçalarla yapılmalı, dikişlerin üzeri de hafif baskıyla fırçalanmalıdır.

 

Ameliyat sonrası ilk 2 gün sıcak yiyecek ve içecekler önerilmez, yine ilk gün duş alınması sakıncalıdır. Bunların dışında ilk 2 gün çay, kahve, alkol, asitli, baharatlı gıdalar önerilmez.

 

Sinüs lifting işlemi sonrası asla sigara içilmemelidir.

 

Operasyon sonrası ilk bir hafta spor yapmak, deniz veya havuza girmek önerilmemektedir. Operasyonu takiben dikişler 10. günde alınır. O zamana kadar hekim tarafından önerilen ilaçlar eksiksiz olarak kullanılmalı, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmaktan kaçınılmalıdır.

E-BÜLTEN