TEDAVİLERİMİZ

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş estetiği nedir?

Kişilerin estetik bir gülüşe sahip olabilmeleri için gerekli bir takım kriterler vardır. Bunlar dişler, dudaklar, diş eti vb. çevre dokuların estetik görünümleridir. Gülüş estetiği, bu kriterlerin hem tek tek hem de birbirleri ile olan ilişkilerinin değerlendirilerek, detaylı estetik analizlerin yapılmasıdır.

 

Gülüş estetiğinde neler değerlendirilir?

Kişinin diş dizilimi

Diş rengi ve boyları

Diş eti formu

Diş eti seviyesi (diş etinin görünürlülüğü)

Dudak seviyesi

Kişinin gülme hattı

Güldüğü zaman dudak ve dişlerin uyumu

gülüş estetiğinin sağlanmasında dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdir. Bu faktörlerin hem tek tek, hem de birbirleriyle olan uyumlarının sağlanması gerekir.

 

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı bireye güzel bir gülümseme ve estetik bir görüntü kazandırabilmek adına gerek dişlerde gerekse çevre dokularda gerekli uygulamaların yapılması işlemidir. Bu amaçla öncelikle fotoğraflar yardımıyla bireyin mevcut diş- diş eti uyumu değerlendirilir. Öncelikle ‘pembe estetik’ olarak adlandırdığımız diş eti dokusunu kapsayan alanlarda işlemler uygulanır. Daha sonra da ‘beyaz estetik’ olarak adlandırdığımız diş dokularına işlemler uygulanır. Böylece kişinin gülüşünde ve görüntüsünde ciddi bir iyileştirme sağlanması amaçlanır.

 

Gülüş tasarımında pembe estetik nasıl sağlanır?

Röntgen ve klinik muayene ile diş eti sağlığı değerlendirilir. Diş eti enfeksiyonlarını tedavi etmek için diş taşı temizliği, küretaj tedavisi yapılabilir.

Sonrasında kişilerin diş eti seviyeleri değerlendirilir.Diş etlerinde şekil ve seviye bozuklukları varsa veya diş eti olması gerekenden daha fazla bir görünürlüğe sahipse lazer ile gingivoplasti yapılarak diş eti seviyeleri ve şekilleri düzenlenir.

Bireyde ileri derecede ‘gummy smile’ varsa, diş etleri sadece gülerken değil konuşurken dahi görünüyorsa;kuron boyu uzatma tedavisi uygulayarak diş etlerine ek olarak kemik seviyelerini de düzenlemek gerekebilir.

Gingivoplasti, kuron boyu uzatma tedavileri ile diş eti şekil ve seviye bozuklukları düzeltilip pembe estetik sağlanmış olur. Ayrıca eğer dudak seviyeleri ile ilgili bir problem varsa da botox uygulamalarından faydalanılarak kişinin gülüşü değiştirilebilir.

 

Gülüş tasarımında beyaz estetik nasıl sağlanır?

Beyaz estetiğin sağlanması amacıyla dişlere diş beyazlatma (bleaching), bonding uygulamaları, kompozit laminalar, porselen laminalar, inlay- onlay, recontouring , komponeer  gibi uygulamalar yapılabilmektedir. 

 

Gülüş tasarımı ne kadar sürede tamamlanır?

Yapılacak işleme göre bu süre farklılık gösterebilir. Örneğin diş beyazlatma (bleaching), bonding uygulamaları, kompozit lamina gibi işlemler bir günde tamamlanırken, porselen lamina (yaprak porselen), inlay-onlay birkaç gün hatta bazen bir haftada tamamlanabilmektedir.

PORSELEN LAMİNA (YAPRAK PORSELEN)

Porselen laminalar; dişlerde renk, şekil, kontur, boyut, hacim ve pozisyon farklılıklarına bağlı estetik problemleri çözmek için ideal tedavilerdir. Porselen laminalar, kontakt lens inceliğindedir (0,1-0,3 mm), diş yüzeyinde, vakaya bağlı olarak doğal mine dokusu hiç kaldırılmaz ya da çok az kaldırılır. Porselen, doğal mine yapısını, saydamlığını birebir şekilde taklit eder. Porselen laminalar, mükemmel estetik sonuçların yanı sıra konuşma ve çiğneme açısından da çok iyi klinik performans gösterir.Yaprak porselen olarak da adlandırılır. Dişlerin sadece ön yüzeyine uygulanan çok ince ve estetik porselen restorasyonlardır.

 

Porselen laminalar hangi durumlarda uygulanır?

Gülüş tasarımı yapıldığında

Diş renginin ve formlarının iyileştirilmesi istenen durumlarda
Diş boylarının uzatılması istenen durumlarda, aşınmış, kısalmış dişlerde

Dişler arasında boşlukların,kaymaların olduğu durumlarda (diastema)
Dişlerde antibiyotik kullanımına bağlı oluşan renkleşmelerde
Kanal tedavisi sonrası dişte oluşan renkleşmelerde

Dişlerin mine dokusunda doğuştan var olan aşınma ve şekil bozukluklarında

Porselen laminalar hangi durumlarda uygulanmaz?

Aşırı çapraşıklık ve dişlerin baş başa kapandığı durumlarda
Alt çenesi üst çenesinden daha önde bulunan bireylerde
Ağız hijyeni yeterli olmayan bireylerde
Daimi diş sürmesi tamamlanmamış çok genç bireylerde
Mine dokusunun yetersiz olduğu durumlarda uygulanmaz.

Diş sıkma ve gıcırdatma gibi alışkanlığı olan bireylerde ise gerekli önlemler alınarak yapılmalıdır.

 

Porselen lamina tedavisi kaç seans sürer?

Porselen lamina tedavisi en az 3 seans sürer. Mevcut dişlerin durumuna, kaç dişin tedaviye dahil edileceğine ve diş etinde yapılması gereken işlemlerin durumuna göre seans sayısı artabilir.

 

Porselen lamina tedavisi geri dönüşümü olan tedaviler midir?

Porselen lamina tedavisi yapılmadan önce hastanın mevcut dişlerinden ölçü alınarak laboratuarda özel bir malzemeden model üzerinde laminalar hazırlanır. Böylelikle tedavi sonrasında dişlerin nasıl görüneceği model üzerinde ve hasta ağzında kontrol edilebilir. Bazı durumlarda dişler üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmadan porselen laminalar hazırlanabilir. Böyle durumlarda porselen laminalar geri dönüşümü olan tedavilerdir. Fakat çoğu durumda dişlerin ön yüzeyinde 0,3 ile 1 mm arasında aşındırma yapmak gerekir. Böyle durumlarda ise geri dönüşümü olmayan tedavilerdir.

 

Porselen laminaların avantajları nelerdir?

Estetik görünümü uzun süre başarıyla koruyan restorasyonlardır.
Dişler üzerinde çok az aşındırma yapılarak ya da hiç aşındırma yapılmadan uygulanabilen tedavilerdir. Dişten çok az madde kaybına neden olduğu için dişe zarar vermez.
Işık geçirgenlikleri iyi olduğu için çok doğal görünürler.
Renk değişimine uğramazlar. Sigara, çay, kahve vb. leke yapıcı gıdalarla renklenmez.

Ağrısız ve çok kısa zamanda uygulanabilir.

 

Porselen laminalar yapılırken lokal anestezi yapılır mı?

Porselen laminalar için dişler hazırlanırken; dişler üzerinde çok az miktarda aşındırma yapıldığı durumlarda lokal anestezi uygulamasına gerek olmayabilir. Fakat bazı durumlarda lokal anestezi uygulaması gerekebilir.

 

Porselen lamina tedavisi sırasında geçici restorasyon yapılır mı?

Dişler üzerinde aşındırma yapıldıktan sonra porselen laminalar hazırlanana kadar hastaların estetik görünümlerinin bozulmaması ve hassasiyet hissetmemeleri için geçici laminalar yapılır.

CAM SERAMİK/ZİRKONYUM

Cam seramik, empressve zirkonyum protezler, mükemmel estetik ve dokulara biyolojik uyum sağlar. Ön bölgede, üstün ışık geçirgenliği ve doğal görünümü nedeniyle cam seramik ve empresskullanılırken , hem estetik ve hem de yüksek direnç gereken durumlarda zirkonyum tercih edilir.

BEYAZLATMA

Dişlerde neden renkleşme olur?

Dişler doğal olarak koyu tonlu bir renkte olabilir. Bunun yanı sıra dişlerde yaşla beraber, yiyecek, içeceklerin etkisiyle ,sigara kullanımıyla sararmalar olabilir. Dişlerde travma veya kanal tedavisi sonucu dişin canlılığını kaybetmesiyle, diş gelişimi sırasında çocuklukta kullanılan bazı antibiyotikler nedeniyle renkleşmeler oluşabilir.

 

Diş yüzeyindeki koyu renkli lekeler nasıl temizlenir?

Diş yüzeyi temizleme işlemi sırasında; diş taşları temizlendikten sonra döner aletler kullanılarak cila patı ile diş yüzeyindeki lekeler temizlenir. Bu işlem dişler üzerindeki yüzeysel çay, kahve, sigara lekelerinin giderilmesini sağlar. Bu işlemin yılda 1 kez yapılmasını öneriyoruz. Bunun haricinde dişlerinin tonunun doğal olarak daha beyaz olmasını tercih eden bireylere diş beyazlatma (bleaching) işlemi uygulanır.

 

Beyazlatma (bleaching) işlemi nedir?

Beyazlatma, dişe sürülen özel renkli bir jelin ışık veya lazer yardımıyla dişlerin mine ve dentin tabakasında çeşitli sebeplerle oluşan renkleşmeleri giderilmesi işlemidir. Sarı ve lekelenmiş dişlere aynı tonda doğal ve sağlıklı bir ışıltı kazandırılması hedeflenir.

 

Beyazlatma nasıl yapılır?

Beyazlatma işleminden önce mutlaka diş taşı temizliği yapılmalı ve diş taşları ağızdan uzaklaştırılmalıdır. Beyazlatma ofis (Office) tipi ve ev (home) tipi olmak üzere iki şekilde yapılabilir.

 

Ev tipi beyazlatma nasıl yapılır?

Kişinin evde uygulayabildiği beyazlatma yöntemidir. Dişlerin ölçüsü alınarak kişiye özel şeffaf beyazlatma plağı hazırlanır. Hazırlanan plağın içine hekiminizin önerdiği miktarda beyazlatma jeli uygulanarak 2-6 saat ağızda tutulur. İstenilen beyaz renk tonuna ulaşana kadar tedaviye 2-3 hafta devam edilir.

 

Ofis tipi beyazlatma nasıl yapılır?

Klinik ortamında hekim tarafından uygulanan beyazlatma yöntemidir. Beyazlatma jelinin diş etine temas etmesini önlemek için diş etleri koruyucu bariyerle kapatılır. Sonra beyazlatma jeli dişler üzerine uygulanır. UV ışını veya lazer yardımıyla dişler üzerine uygulanan jel aktive edilerek dişlerin beyazlaması sağlanır. Tek seansta 2 ya da 3 setlik uygulama genellikle yeterli olurken istenilen beyaz renk tonuna ulaşmak için bir hafta sonra 2. seans uygulanabilir. Ofis tipi beyazlatma işleminde tüm dişler hekim kontrolünde eş zamanlı ve eşit tonda beyazlar.

 

Lazerle yapılan beyazlatmanın farkı nedir?

Işıkla yapılan beyazlatma işlemi dişte oluşan ısınma nedeniyle hassasiyete sebep olabilir. Beyazlatma işlemi lazerle yapıldığında ısınma olmadan daha az hassasiyet riskiyle, daha kısa sürede beyazlatma sağlanır.Lazerle beyazlatma yapıldığında tek seansta yapılan 2 ya da 3 setlik uygulama yeterli olmaktadır.

 

Ev tipi beyazlatma mı ofis tipi beyazlatma mı?

Ofis tipi beyazlatma ile daha kısa sürede daha etkili sonuçlar elde edilir. Diş renginin tonu çok koyu olan bireylerde klinikte uygulanan ofis tipi beyazlatma sonrası , ev tipi beyazlatma ile tedavinin desteklenmesi tercih edilebilir.

 

Beyazlatma işlemi sırasında ağrı olur mu?

Beyazlatma jeli diş etine ve dişin dentin tabakasına temas etmediği , dişin minesinde mikro çatlaklar olmadığı sürece dişte ağrı olmaz. Bu durumlarda az da olsa hassasiyet olabilir.İşlem sonrası ilk 24 saat içinde hassasiyet etkisi azalacaktır.

Beyazlatma işlemi güvenli midir, dişlere zarar verir mi?


Diş hekimi gözetiminde yapıldığında hiç bir zararı yoktur. Beyazlatma işlemi diş yüzeyinde madde kaybına yol açmaz. Diş ve diş etleri işlem öncesinde kontrol edilerek, işlemin zarar verebileceği durumlar ortadan kaldırılır.

 

Piyasada satılan beyazlatma materyallerini kullanabilir miyim?

Beyazlatma jeli sadece dişin mine tabakasına uygulanmalıdır. Diş hekiminize danışmadan kullandığınızda dişte çürük ,aşınma varsa kullanım sonrası kalıcı hassasiyet oluşabilir. Bu sebeple mutlaka diş hekiminizin kontrolünde yapılmalıdır.

 

Beyazlatma işlemi sonrasında hassasiyet oluşur mu?

Beyazlatma sonrası bazen ilk 24 saat sıcak, soğuk yiyecekler ve içecekler hassasiyeti artırabilir. Oluşabilecek hassasiyet durumunda diş hekiminiz tarafından hassasiyet giderici jeller (flor jeli) uygulanarak hassasiyet giderilir. Bu 24 saat süreli geçici hassasiyet için ağrı kesici kullanılabilir. İşlem sonrasında hassasiyeti gidermek için potasyum nitrat ve yüksek oranda flor içeren diş macunları kullanılabilir.

 

Beyazlatma işlemi sonrasında herkeste hassasiyet oluşur mu?

Beyazlatma işlemi sonrasında herkeste rutin bir hassasiyet şikayeti görülmez. Hassasiyet şikayeti; bireylerin dişlerindeki mine tabakası kalınlığına, mine çatlaklarının, kök yüzeyindeki açıklıkların ve diş eti çekilmesinin varlığına göre değişir.

 

Dişler ne kadar beyazlar?


Beyazlatmanın etkisi, dişlerde renkleşmenin şiddeti ve dişlerin beyazlatma jeline duyarlılığına bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Sarı-kahverengi lekelerde daha hızlı sonuç verirken, antibiyotik kullanımına bağlı oluşan renkleşmeler de istenilen beyazlığa ulaşmak için daha uzun süre uygulama gerekmektedir.

 

Kanal tedavisi sonrası renkleşmiş dişler beyazlar mı?

Kanal tedavisi sonrası renkleşmiş dişler canlı dişlere göre farklı bir yöntem ile beyazlatılır. Kanal tedavisi görmüş cansız dişlerde; dişin içine özel bir beyazlatıcı madde konulup geçici dolgu ile kapatılır ve beklenir. İşlem dişin rengi istenilen tona gelene kadar tekrarlanır.

 

Beyazlatma işlemi sonrası ilk 48 saat tüketilmemesi gereken yiyecek ve içecekler nelerdir?

Beyazlatma sonrası ilk 48 saatte çay, kahve, kırmızı şarap, koyu renkli meyve suları, domates çorbası, salçalı sosla hazırlanan yemekler, hardal ve ketçap sosu, kiraz, vişne, çilek gibi meyvelerin tüketilmemesi ve sigara içilmemesi gerekir. Bu yiyecek ve içecekler dişlerde renkleşmeye neden olabilir.

 

Beyazlatma işlemi sonrasında ilk 48 saatten sonra nelere dikkat etmek gerekir?

İkinci seans beyazlatmanın yapılacağı durumlarda iki seans arasında çay, kahve, şarap, kola gibi renkli sıvılar ve sigara kesinlikle tüketilmemelidir. İşlem tamamlandıktan sonra da ne kadar az tüketilirse beyazlatmanın kalıcılığı o kadar uzun süre devam eder.

 

Beyazlatma işlemi sonrası ilk 48 saat tüketilebilecek yiyecek ve içecekler nelerdir?

Beyazlatma sonrası ilk 48 saatte su, yoğurt, peynir, yulaf ezmesi, makarna, beyaz pirinç, beyaz balık, hindi eti yenebilir ve şeffaf renkli meşrubatlar, ayran, süt içilebilir.

 

Beyazlatma işlemi bireylere ne sağlar?

Beyazlatma tedavisi kişiye güzel ve sağlıklı bir gülümseme kazandırır. Güzel ve sağlıklı bir gülümseme kişinin kendine olan özgüvenini ve çevresindeki insanların ona olan saygısını arttırarak yaşam kalitesini yükseltir.

BONDİNG/KOMPOZİT LAMİNA

BONDİNG UYGULAMALARI

 

Bonding uygulamaları yani diğer bir deyişle adheziv sistem, dişlerdeki şekil ve renk bozukluklarında, boyutsal farklılıklarda dişler arasındaki boşlukların giderilmesinde kullanılan minimal invaziv bir yöntemdir.Estetik diş hekimliğindeki koruyucu uygulamalar arasında yer alır. Çünkü dişlerdeki şekil, renk, boyut bozuklukları dişler üzerinde herhangi bir kesim işlemi yapılmadan dişler üzerine uygulanan mikrofil ajanlar sayesinde giderilir. Bu uygulamalar günümüz diş hekimliğinde sıkça tercih edilen yöntemler arasındadir. Ayrıca bu işlemler ile dişlere son derece doğal bir görünüm kazandırılır.

 

Bonding uygulaması nasıl yapılır?

Bonding işlemi esnasında adheziv sistemler kullanılır. Bunlar diş yüzeylerinde yapışkanlık sağlayan sistemlerdir. Öncelikle diş yüzeyinde minimal ölçüde bir pürüzlendirme yapılır ve sonrasında yapışkan özelliği olan adheziv sistem ile diş yapısına çok yakın özellikteki materyaller diş yüzeyine yapıştırılır. Sonra gerekli düzenlemeler ve cilalama işlemleri yapılarak estetik görünüm sağlanmış olur.

 

Bonding uygulaması ne kadar sürede tamamlanır?

Uygulanacak olan diş sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte tek seansta ve genellikle 30-60 dk gibi kısa bir sürede tamamlanır. Estetik diş hekimliğindeki diğer yöntemlere göre
( porselen lamina, inlay-onlay, zirkonyum, metal destekli porselen vb…) yapım süresinin çok daha kısa olması ve maliyet olarak da daha uygun olması çoğunlukla tercih sebeplerindendir.

 

Bonding uygulamalarının ömrü ne kadardır?

Bonding işlemi dişlerin üzerine yapıştırılan adheziv sistemler sayesinde gerçekleştirdiği için bu işlemin dayanıklılığını bir dolgu gibi değerlendirmek gerekir. Eğer Bonding uygulanan dişlerle çok sert besinler ısırılırsa, bruksizm ( diş gıcırdatma) gibi bir durum söz konusu ise veya tüm dişlere darbe gelirse kırılabilir. Ama buradaki avantaj kolaylıkla yenilenebilir olmasıdır. Yaklaşık olarak 5-10 yıl gibi bir süre sorunsuz kullanılabilmektedir.

 

Bonding işlemi herkese uygulanabilir mi?

Bonding işlemi her yaş grubundaki bireylere ( çocuklar, ergenler, yetişkinler ve yaşlılar) rahatlıkla ve başarıyla uygulanabilmektedir. Bu sayede kişilere estetik bir görünüm ve gülüş kazandırılarak özgüveni yükseltilir ve toplumdaki saygıınlık kazanmasına yardımcı olunur.

 

Bonding işlemi pahalı bir tedavi midir?

Bonding uygulaması estetik diş hekimliği alanındaki en ekonomik uygulamalardan biridir. Dişlerde herhangi bir hasara neden olmasan uygulanır, kullanılan malzemeye göre de fiyatlandırılırlar.

 

Bonding uygulamasından sonra renk değişikliği meydana gelebilir mi?

Bonding uygulamasında kullanılan mikrofil ajanlar, ileri teknoloji ürünü olup diş yapısıyla oldukça benzerlik göstermektedir. Dolayısıyla doğal dişlerde meydana gelen renk değişikliği miktarı kadar bonding uygulamalarında diş renk değişikliği görülebilir. Ancak bu durum iyi bir cilalama işlemi ile mümkün olduğunca en aza indirilir.

 

KOMPOZİT LAMİNALAR

Kompozit laminalar kırık, çürük nedeniyle oluşan madde kayıplarında, renklenmelerde, dişler arası boşlukların kapatılmasında, diş rengindeki kompozit rezin materyalleri ile dişlerde estetik bir görünümün sağlanması için kullanılır.

 

Kompozit laminalar nasıl uygulanır?

Kompozit laminaların yapılabilmesi için dişlerin ön yüzelerinden ( vestibülden) çok az miktarda diş dokusu kaldırılır. Çok hafif bir pürüzlendirme ile kompozit laminalar için tutuculuk sağlanır. Sonrasında özel dolgu materyalleri diş yüzeyine yapıştırılır ve şekillendirilerek cilalanır. Böylece diastema adı verilen diş boşlukları, çapraşıklıklar, kırıklar, çürükler vb. giderilerek kişilere daha estetik bir görüntü kazandırılması sağlanır.

 

Kompozit lamina işlemi ağrılı bir işlem midir?

Kompozit lamina işleminde dişten çok az miktarda madde kaldırıldığı için ağrılı bir işlem değildir. Bu işlem esnasında anesteziye bile gerek kalmamaktadır.

 

Kompozit laminaların porselen laminalara göre farkılıkları nelerdir?

• Kompozit laminalar kırıldığında kolayca tamir edilebilirken, porselen laminalarda kırılma mevcudiyetinde tamiri daha zordur.
• Porselen laminalar çok daha şeffaf olduğu için kompozit laminalara göre daha estetiktir.
• Porselen laminalarda zamanla yiyecek ve içeçekler ile oluşan renkleşme ihtimali kompozit laminaya göre daha azdır.
• Kompozit laminaların yapımı bir seansta gerçekleşir iken, porselen laminaların yapımı ise daha hassas bir işlem ve uygulama gerektirdiği için daha uzun sürede gerçekleşmektedir.
• Kompozit laminalarda kaldırılan sert doku miktarı porselen laminalara göre çok daha azdır.

 

Kompozit veneerlerdeki yeni teknoloji komponeer nedir ve nasıl uygulanır?

Komponeer kompozit veneerlerin hazır, prefabrike halidir. Kompozit veneerler ( kompozit laminalar) genellikle diş rengindeki dolgu materyalleri ile hekim koltuğunda tek seansta hastaya uygulanan sistemdir . Komponeer ise kompozitlerin sıkıştırılarak fırınlanmış hazır, prefabrike halidir. Dolayısıyla hekime ve hastaya uygulamada kolaylıklar sağlamaktadır.
Oldukça yeni bir uygulama olan komponeer teknolojisi yaprak şeklindeki hazır kompozit veneerin diş yüzeyine yapıştırılarak uygulanması işlemidir. Bu işlemin uygulanabilmesi için dişten çok az bir madde kaldırılır ( ort. 0.3 mm). Sonra prefabrike komponeerlardan hastaya uygun ebatta olanı seçilir ve uygun rezin materyallerle diş yüzeyine yapıştırılır ve cilalama işlemi gerçekleştirilir. Tek seansta uygulanabilen işlemlerdir.

 

Komponeer’ ın avantajları nelerdir?

• İşlem süresi kompozit laminaya göre oldukça kısalır.
• Çok estetik bir görünüm sağlanır.
• Herhangi bir kırılma durumunda içeriği kompozit olduğu için aynı şekilde kompozit materyaliyle kolaylıkla tamir edilebilir.

Normal kompozit laminalara göre daha maliyetli bir işlemdir.

 

Kompozit lamina ve komponeer sonrası nasıl bir bakım yapılmalıdır?

Ağız içerisinde yapılan tüm restorasyonlar çürük oluşumu açısından risk taşır. Dolayısıyla çok iyi bir ağız hijyeni sağlanması gerekir. Rutin diş fırçalama, diş ipi kullanımı, arayüz fırçası, ağız gargarası kullanımı dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Ayrıca laminaların kullanım ömrünü uzatabilmek için sert besinler ısırılırken ve çiğneme esnasında dikkatli olunmalıdır. Kompozit laminaların ve komponeerların kırılgan özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bazen de kompozit materyalinin belli bir süre kullanımından sonra su alarak şişmesi sebebiyle dişin belli bölgelerinde hafif kabarıklıklar ve renk değişiklikleri oluşabilir. Bunun için düzenli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir. Bu kontroller esnasında laminalarınıza uygulanacak basit bir cilalama işlemi ile bu problemler kolaylıkla ortadan kaldırılabilecektir.

E-BÜLTEN