TEDAVİLERİMİZ

İMPLANTOLOJİ

Dental implant, diş kökünü taklit eden biyolojik ve biyomekanik ilkelere dayanarak geliştirilmiş, çene kemiği ve diş eti ile biyouyumlu titanyum vidadır. 1960’lardan beri diş eksikliklerinin yerine uygulanan güvenilir ve kanıtlanmış bir tedavi protokolüdür. Yapılan araştırmalarda, uzun dönem implant hastası takiplerinde %98 – %99 başarı oranı bildirilmiştir.

DENTAL İMPLANT

Diş Kayıpları

 

Diş çürümesi, alışkanlıklar, diş eti hastalıkları, doğuştan diş eksiklikleri, ağız bakımı eksikliği ve kaza (travma) gibi birçok neden diş kaybına neden olabilir. Estetik, konuşma, çiğneme, sindirim ve omurganın desteklenmesi gibi nedenlerle diş eksikliklerini tamamlamak gerekir.

Sağlıklı dişlerde kök, çiğneme basıncını diş kemiğine ileterek kemiğin dikey ve yatay hacminin korunmasını sağlar.  Ancak diş kaybettiğimizde, bitişik dişlerde kayma, fazla yük oluştuğu gibi çene kemiğinde kayıp ve erime süreci başlar.

 

 

Diş kayıplarından sonra nasıl değişikler olabilir?

 

1.Estetik değişiklikler; destek eksikliğinden ve dengesiz çiğnemeden dolayı yanak ve dudaklarda çökme, yüz hatlarında asimetriler oluşabilir.

2.Eksik dişin bıraktığı boşluğu doldurmak için komşu ve karşı dişler yüzün ön tarafına, aşağıya doğru kayabilir, çapraşıklıklara, diş dizisinde bozulmalara neden olabilir.

3.Eksik diş ön bölgede bulunuyorsa, konuşurken tükürük kontrolü, koparma fonksiyonu, gülümseme ve kişinin kendine güvenini etkiler.

4.Konuşma ve çiğneme güçlükleri; genellikle yanlış ve dengesiz çiğneme nedeniyle sindirim, hazımsızlık, mide problemleri ve omurlarda oluşacak değişikliklere bağlı duruş ve omurgada sağlık sorunları meydana gelebilir.

 

 

İmplant Tedavisinin Avantajları

 

 Estetik

 İmplant üstü protezler, görünüm olarak doğal dişlere benzeyecek şekilde tasarlanmaktadır. İmplantlar çene kemiklerini ve üzerine yapılan protezler de yüz hatlarını destekleyerek  estetik görünümün korunması ya da geri kazanılmasına yardımcı olur.

Doğal dişlerin korunması

Doğal ve sağlıklı dişlerde herhangi bir madde kaybına yol açmadan sadece eksik dişin yerine tedavi yapma imkanı sunar.

Kemik yapısının korunması

İmplantlar çiğneme kuvvetini çene kemiğine iletir ve kemik hacminin korunmasına yardımcı olur. Bölümlü protez veya geleneksel köprülerde çiğneme basıncı, çene kemiğine iletilemediği için zamanla kemiklerde erime ve yüzde çökmeler görülebilir.  

Tad Alma Duyusu

Çıkarılabilir tam protezlerle damak bölgesindeki ağız mukozasının üstü protezle kapalıdır, bu bireylerin tad alma duyusunu olumsuz olarak etkiler. İmplant destekli protezlerde, damak bölgesi açık olarak yapılabilir. Bu da bireylerin tad alma duyularını kuvvetlendirir.

Çiğneme etkinliğinin korunması

İmplant destekli protezler, çiğneme etkinliği ve dengesini arttırırken, hastanın postural duruşunu; hastanın beslenmesini, ağız florasını ve sindirimini olumlu yönde değiştirir.

Sabit protez kullanma konforu

Arka bölgesinde diş eksikliği olan bireylere ağıza dengeli oturan, oynamayan, istemsiz çıkma riski olmayan, sabit  protezler yapılma imkanı sunar. İmplant ve implant üstü protezlerinizle doğal dişleriniz gibi konuşabilir ve yemek yiyebilirsiniz.

 

İmplant başarısını etkileyen faktörler;

 

  • İmplantın biyomekanik özellikleri ve tasarımı

  • Hekimin uzmanlığı ve deneyimi

  • Bireylerin dokularındaki iyileşme potansiyeli 

  • Yoğun sigara kullanımı

  • Sistemik sağlık durumunun iyi olması, kronik hastalığı olmaması

  • Kontrolsüz diabet, ankilozan spondilit, geçirilmiş radyoterapi ve kemoterapi gibi durumlar

 

 

Genel sağlık durumu ve  implant tedavisi

 

Kontrolsüz diyabet, ankilozan spondilit, bir sene içinde geçirilmiş kalp krizi veya kalp ameliyatı, geçirilmiş radyoterapi ve kemoterapi ,hamilelik gibi durumlarda implant uygulanması doğru değildir. Kontrol altındaki şeker hastaları, kalp hastaları, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar, kemik erimesi olan hastalar doktorlarından yazılı izin ve görüş alınması halinde implant yaptırabilir. 

 

 

İmplant operasyonu sonrasında bakım 

 

Operasyon sonrası cerrahi işlem bölgesinde şişlik olması normaldir. Bu şişliği minimuma indirmek için operasyonu takiben ilk gün buz kompresi uygulanmalıdır.

Buz kompresleri işlem bölgesine yanak üzerinden 5 dk tutup, 5 dk dinlendirerek uygulayabilir.

Operasyon sonrası ilk 2 gün kritiktir. Bu günlerde kanama riskini arttırabileceği için sıcak yiyecek içeceklerden uzak durulmalıdır.

Çalkama tükürme yapılmamalıdır. Ayrıca ilk iki gün sıcak duş almak önerilmemektedir.

Operasyondan sonraki hafta balık,makarna sertliğinde gıdalar tercih  edilmeli, operasyon bölgesine fazla baskı yapılmamalıdır.

Operasyondan 1 gün sonra operasyon alanı fırçalanabilir (Hekiminizin aksi yönde bir yönlendirmesi yoksa).

Operasyondan sonra özellikle ilk günlerde sigara, alkol, asitli, baharatlı gıdalar, çay ve kahve önerilmemektedir.

Sigara iyileşmeyi bozarak, ameliyat bölgesinde enfeksiyona neden olabilmektedir.

 

 

İmplantlar diş çekimiyle aynı seansta yerleştirilebilir mi?

 

 İmplantlar, genellikle diş çekimiyle aynı seansta yerleştirilebilir. Böylece hasta ikincil operasyonlara ihtiyaç duymaz. Fakat aynı seansta bu iki işlemin birlikte yapılmasını engelleyebilecek durumlar olabilir. Bunlar; çekilecek dişte akut bir enfeksiyon varlığı, kökteki kistik lezyon varlığı, çekilecek dişin çok köklü olması olabilir. Ayrıca diş çekimiyle aynı seansta implant uygulamalarında kemik greftleri ile destekleme ihtiyacı duyabilir. 

 

 İmplant sonrası aynı seansta dişler takılabilir mi?

 

İmplant tedavisinde ideal olan kemik ile implant arasında biyolojik bağın kurulmasını beklemektir. Fakat görsel açıdan dişsiz kalmanın mümkün olmadığı hastalarda risklerin kabul edilmesi halinde aynı seansta implantların üstüne dişler takılabilir. Bu prosedüre “İmmediate Early Loading” adı verilmektedir. Böylece hasta operasyondan sonra aynı seansta geçici dişleri ile evine gidebilir yaklaşık 2-3 haftalık süreçte daimi dişleri hazırlanıp takılır. Yine de unutulmamalıdır ki kemik ile henüz bağlantı kuramamış implant, çiğneme yükleri karşısında fazla dayanıklı olmayacaktır. Doğru planlama için uzman hekim muayenesi gerekmektedir.

 

İmplant tedavisi baştan sona ne kadar sürer, bu süreçte dişsiz mi kalacağım?

 

İmplant tedavisi; detaylı ağız içi ve radyolojik muayene sonrası ağız içine yerleştirilmesiyle başlar. İmplantlar sayıca çok bile olsa (hastanın sağlık durumu iyiyse) tek seansta yerleştirilebilir. Bu işlemden yaklaşık 7 gün sonra hastanın dikişleri alınır ve iyileşme kontrol edilir. Dişsiz kalan alanların iyileşmesi, hekim tarafından yeterli görülürse hemen 3 ay boyunca dişsizliği gidermek amacıyla geçici olarak kullanılacak geçici protezler için ölçü alınır. 1 hafta içinde hasta geçici protezleriyle hayatına kaldığı yerden devam eder. 3 aylık süreç implantın kemik ile biyolojik olarak bağlanması için gerekli olan süredir. Bu hastanın sağlık durumuna göre 2 ay olarakta belirlenebilir. 2-3 aylık bekleme süresi tamamlandıktan sonra yine radyolojik muayeneler yapılır. İmplant ve kemik ilişkisi uygunsa implant üstü protez prosüdürü başlar. Protezlerin yapımı yaklaşık 2 hafta sürer. 5-6 kez hekimle seans gerektirir.  Sonuç olarak implant ameliyatını takip eden 3-3,5 ayda hastanın tedavisi sonuçlanır. Bazı koşullarda hastalarda uygun kemik miktarı olmadığında, kemik tozu uygulamak gerektiğinde bu süreç uzayabilmektedir.

ALL-ON-X TEKNİĞİ VE HİBRİT PROTEZ

Ağzında hiç dişi olmayan bireylere tek ameliyatta belirli açılarla 4-5 implant yerleştirip  ve bu implantların üzerine 48 saat içinde özel protez parçalarıyla, vidalı sabit bir geçici protez yerleştirmeyi sağlayan prosedürün adıdır. Sabit kalıcı dişler bireye 3 ay sonra uygulanır. Bu teknikte kullanılan implant sayısı daha azdır. Ameliyat süresi daha kısa ve daha kolaydır. Çene kemiğinde erime olan bireylerde,arka bölgelerde; sinüs yükseltme, kemik tozu ilavesi gibi ek cerrahi işlemlere gerek duyulmaz. Bu da tedavi maliyetinin azalmasını ve süresinin kısalmasını sağlar. Hibrit protezlerin, hijyenik temizliği, bakımı daha kolaydır. Bu tip protezler, dudak ve yanak desteği sağladığı için mükemmel estetik sonuç verir.

Tedavi seans sayısı az olduğu için yurt dışında yaşayan, yoğun çalışan, implant tedavileri esnasında iyileşme döneminde dişsiz beklemek istemeyen, iyileşme sürecinde ve sonrasında bulantı refleksinden dolayı takılıp çıkartılan hareketli geçici protez kullanmak istemeyen bireyler için çok uygundur.

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLER

Çene kemiğine yapılan implantların üzerine yapılan metal alt yapılı veya zirkonyum alt yapılı porselen kuronlar ile  implantlardan destek alan takıp çıkarılabilir protezlerin tamamı implant üstü protezler olarak değerlendirilir.
 
İmplant üstü sabit protezler, metal bir alt yapı üzerine diş şeklinde porselen işlenmesiyle oluşturulan, köprü ya da kuron şeklinde yapılabilen restorasyonlardır. İmplantların üzerine sabit protez yapılabilmesi; alt çene için en az 6, üst çene için ise en az 6-8 implant yerleştirilmesi ile mümkündür. 
 
İmplant üstü sabit protezlerin bakımı, doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçası ve diş macunu kullanılarak  yapılmalıdır. Protezlerin ara yüzeyleri superfloss tip (özel köprü altı) diş ipi ve arayüz fırçası kullanılarak temizlenmelidir. Yıllık rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.
 
İmplant üstü sabit protezler bireylere avantaj sağlar. Kısa dişsiz boşluğa sahip hastalarda dişsiz boşluğa yapılan dental implantlar bu bölgedeki kemik dokusunun erimesini engeller. Ayrıca dişsiz bölgeye komşu dişler üzerinde herhangi bir aşındırma yapılmadığı için doğal dişler korunmuş olur. Köprü protezlerinin yapılamadığı durumlarda implantlar yapılarak sabit protezler uygulanabilir. Böylelikle hastalar hareketli protez kullanmak yerine daha konforlu olan sabit protezler ile tedavi edilmiş olur.  Hiç dişi olmayan hastalarda dental implantlar uygulanarak hastalar sabit protezlere sahip olabilirler. 
 
İmplant üstü hareketli protezlerin tutuculuğu total protezlere göre önemli derecede iyidir.

SİNÜS LİFTİNG

Üst çenelerde, arka dişlerin üstünde maksiller sinüs adı verilen boşluklarda bulunur. Üst arka dişlerin çekilmesi sonucu, yer çekimininde etkisiyle, sinüsler kemiği eritir ve aşağı doğru sarkar. Bu durumda implant yaptırmak isteyen hastada implant için yeterli kemik kalmayabilir. Üst çenede arka bölgelerde implant tedavisinde sarkan sinüsleri yukarı kaldirma işlemine “Sinüs Lifting” adı verilmektedir. Sinüsler yukarı kaldırıldıktan sonra kemik grefti (kemik tozu) ve membran gibi biyomateryal uygulamaları ile kemik desteklenir.

 

Sinüs lifting her hastada gerekli midir?

Sinüs lifting işlemi her zaman her hastada gerekli değildir. Üst çenelerde arka bölgelerde maksiller sinüslerin sarkması ileri boyutlara ulaşmış ve mevcut kemik implant için yeterli değilse sinus lifting tercih edilecektir.

 

Sinüs lifting gereken hastalarda implant yapım süreci uzar mı?

Sinüs kaldırma işlemi implant operasyonları öncesinde yapılabilirken implantın ağıza yerleştirildiği operasyon sırasında da yapılabilir. İmplant öncesi alınan Dental Volumetrik Tomografi incelendiğinde uzman hekimlerce iki aşamalı veya implant operasyonuyla aynı anda yapılıp yapılamayacağı belirlenecektir. İmplant operasyonuyla aynı anda yapılan sinus kaldırma işlemleri, implant yapım sürecinde gecikmeye neden olmayacaktır. Sinüs kaldırma işlemi implant operasyonundan önce yapılacaksa bu durumda implant yapım süreci 6 aya uzayabilir.

 

Sinüs lifting işlemi ağrılı mıdır?

Sinüs lifting işlemi; implant operasyonları gibi lokal anestezi altında yapılmaktadır. İşlem sırasında hasta hiç ağrı duymamaktadır. İşlemden sonra 2-3 gün şişme ve ağrı olması normaldir. Fakat bu ağrılar, hekim tarafından reçete edilen ağrı kesiciler ile hafifleyecektir.

 

Sinüs lifting her hastaya uygulanabilir mi?

Sinüs lifting işleminde diğer tüm dental tedavilerde olduğu gibi hastanın doğru değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu işlem; kronik sinüziti olan hastalarda ve maksiller sinüslerin içinde retansiyon kisti varlığında tercih edilmez. Bu tür hastalarda mutlaka sinus kaldırma işlemi yapılacaksa, hasta öncesinde Kulak Burun Boğaz doktorlarınca değerlendirilmeli ve retansiyon kistlerinin ortamdan uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Bunun dışında kalp ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıkların varlığında hastalardan devamlı takibinde oldukları doktorlarından konsültasyon (onay) yazısı istenmektedir. Doktorlarının onay vermesi halinde bu hastalara rahatlıkla sinus lifting yapılabilir.

 

Sinüs lifting işleminin riskleri nelerdir?

 Sinüs lifting işlemi mutlaka alanında uzman olan hekimlerce yapılmalıdır. Kronik sinüziti olan hastalarda veya sinüs içinde retansiyon kistleri bulunan hastalarda riskli olabilir. Ayrıca operasyon sırasında sinüs zarında yırtılma veya konulan kemik tozlarında enfeksiyon gelişmesi oluşabilecek komlikasyonlardandır. Komplikasyonları en aza indirmek için iyi bir planlama şarttır.

KEMİK OLUŞTURMA UYGULAMALARI

E-BÜLTEN