TEDAVİLERİMİZ

KANAL TEDAVİSİ

DİŞ AĞRISI

Diş ağrısı neden oluşur?

Diş çürüğünün ilerlemesi durumunda, dişin içinde pulpa adı verilen sinir dokusu etkilenir ve buna bağlı ağrı oluşur. Ağrının bir başka nedeni ise diş eti hastalıkları ya da travma nedeniyle dişlerin canlılıklarının kaybetmeleridir.
Dişin en dış katmanı olan mine dokusunda sinir bulunmadığı için yeni başlayan çürüklerde ağrı hissedilmez. Fakat çürük iç dokulara doğru ilerledikçe bakterilerin sinire ulaşması ve ağrıya neden olması muhtemeldir. Başlangıçta hafif olan ağrılar, çürük ilerledikçe giderek şiddetlenir.
Bu nedenle çürük oluşumu başladığında, dolgular yapılarak dişin iç katmanlarının etkilenmesi engellenebilir.

 

Diş ağrısı başladığında neler yapılmalıdır?

Diş ağrılarının kendiliğinden veya ilaç kullanımıyla geçmesi beklenmemeli, bir an önce uzman tedavisi tercih edilmelidir. Halk arasında diş ağrısında uygulanan karanfil, sarımsak, alkol, aspirin vb. yöntemler işe yaramaz aksine diş ve çevre dokularına zarar verir.
Ağrı çürük kaynaklıysa dolgular ile tedavisi sağlanmalı, eğer çürük ilerleyerek dişin sinirine kadar ilerlemişse bu dişler kanal tedavisi ile tedavi edilmelidir.

KANAL TEDAVİSİ

Kanal tedavisi nedir, neden yapılır?

Kanal tedavisi dişin ağızda kalmasını hedefleyen koruyucu bir tedavi yöntemidir. Çürüğe neden olan bakteriler tedavi edilmezse dişin iç katmanlarına (pulpa) ilerler.Pulpada dişi canlı tutan damar ve sinirler vardır. Hafif olarak başlayan ağrılar, çürüğün pulpaya ilerlemesiyle artar. Çürük dışında diş eti hastalıkları, dişteki çatlaklar, aşınmalar, dişe gelen fazla kuvvetler (travma), mevcut dolgunun altında oluşan ikincil çürük, diş kesimi nedeniyle pulpa hasar görüp iltihaplanır. Kanal tedavisi, pulpa hasar gördüğünde veya canlılığını kaybettiğinde, pulpa içindeki sinirlerin temizlenerek yerinin kanal dolgu malzemeleri ile kapatılması işlemidir.

 

Kanal tedavisi gerekli olduğu nasıl anlaşılır?

Dişte sıcak ve soğuk uyaranlara karşı uzun süreli hassasiyet
Özellikle gece kendiliğinden başlayan ağrı
Yüzde apse nedeniyle şişlik
Yemek yeme sırasında ağrı
Dişte renk değişikliği
Dişin olduğu bölgede ve/veya lenf düğümlerinde ağrı, şişlik
Bazı durumlarda da hiçbir belirti vermeden klinikte ağız içi ve radyografik muayene ile anlaşılır.

 

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Lokal anestezi ile diş uyuşturulduktan sonra çürük temizlenir. Dişin sinirlerine ulaşılır. Kök ucuna kadar sinir ve dokular temizlenir. Günümüzde kök kanalının temizlenmesi ve şekillendirilmesi, döner aletler ile (özel elektronik cihazlar) yapılmaktadır. Bu sayede kanal tedavisi başarısı çok artmaktadır. Kanal dezenfekte edildikten sonra dişin durumuna göre tek seansta dolgu yapılabildiği gibi, enfeksiyon olduğu durumlarda tedavi bir kaç seans sürebilir.
Seanslar arasında kök kanalı içine ilaç konularak enfeksiyonun kontrol altına alınması beklenir. İyileşme gerçekleştikten sonra kök kanal dezenfeksiyonu sonrası, kanal dolgu malzemeleriyle dolgusu tamamlanır.

 

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Dişin durumuna bağlı olarak bir ya da iki seansta yapılabilir. Enfeksiyonlu dişlerde, tedavi enfeksiyonun iyileştiğinden emin olmak için iki seansta da yapılabilir. Genellikle diş vitalse (canlıysa) enfeksiyon yoksa tek seansta da tedavi bitirilebilir.

 

Kanal tedavilerinde lazer kullanır mı?

Kanal tedavilerinde lazer ile kanal içine uygulama yapılarak antimikrobiyal etki ile kök kanalı duvarlarında dezenfeksiyon sağlanır. Bu özellikle inatçı enfeksiyon varlığında kanal tedavisinin seanslarını ve nüks riskini azaltarak , başarısını arttıran bir uygulamadır.

 

Kanal tedavisi sırasında ağrı olur mu?

Kanal tedavisi yapılmadan önce lokal anestezi ile uyuşturulduğu için işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Fakat bazı durumlarda dişte enfeksiyon veya uzun süreli şiddetli ağrı varsa uyuşma problemleri görülebilir. Bu durumlarda ileri anestezi teknikleri tercih edilerek uyuşma sağlanabilir.

 

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra ağrı olur mu?

Tedavi sonrası ilk bir kaç hafta kendiliğinden veya çiğneme sırasında ağrı olabilir. Sonrasında dişin sinirleri alındığı için ağrı olması beklenmez. Tedavi esnasında dişin sinir ve damarlarının koptuğu yerde bir yara yüzeyi oluşmaktadır. Bu yara yüzeyi bazen tedavi sonrasında ağrı, şişlik ve çiğneme sırasında hassasiyete yol açabilmektedir. Bu vücudun geçici bir tepkisidir ve olduğu dönemde ağrı kesici kullanılabilir.

 

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra uzun dönemde ağrı devam ederse ne yapılmalıdır?

Kanal tedavisini takiben ilk bir hafta oluşabilecek hafif ağrı ve çiğnemede hassasiyet normaldir. Tedavi sonrası dişin ve çevre dokuların tamamen iyileşmesi zaman alır. Fakat bazı durumlarda, kanal tedavisi başarıyla yapılmış olan dişlerde ağrı görülebilir. Bu ağrı diş eti hastalıkları, kemik erimesi, kanalın tekrar enfekte olması gibi birçok faktöre bağlı olabilir.
Böyle durumlarda kanal tedavisi tekrarı veya diş çekimi gerekebilmektedir. Bazı durumlarda “apikal rezeksiyon” adı verilen cerrahi bir işlem uygulanarak sadece kanal tedavisi ile iyileştirilemeyen kök ucu enfeksiyonları, kistler vb. ortamdan uzaklaştırabilmektedir.

 

Kanal tedavisi yapılan dişte nelere dikkat edilmeli?

Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişin üst dolgusu veya dişte madde kaybı çok ise porselen kuron tedavisi yapılır. İşlemler tamamlandıktan sonra çiğneme yaparken dikkat edilmelidir. Dişe darbe (travma) gelmesi durumunda dişte kırık ya da çatlak oluşabilir. Bu durumda dişte tekrar enfeksiyon gelişebilir.

 

Kanal tedavisi sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Kanal tedavisi sonrasında diş 1-2 gün kullanılmamalı, o diş ile çiğneme yapılmamalıdır. Lokal anestezinin etkisi geçene kadar yemek yenmemeli ve sigara kullanılmamalıdır. Dudak ve yanakta his olmadığı için; dudak, yanak ısırılabilir veya sigarayla yakılabilir.

 

Kanal tedavisi sonrasında diş kırılgan hale gelir mi?

Kanal tedavisi sonrasında diş canlılığını yitirdiği için esnekliği azalmakta ve kırılgan hale gelmektedir. Dişin kırılmasını engellemek için üzerine yapılan dolgu ya da kaplama çok iyi yapılmalıdır.

 

Kanal tedavisi tekrarı nedir, ne zaman gerek duyulur ?

Doğru yapılmış kanal tedavisi ile % 90’a kadar başarı sağlanmaktadır.Tedavi sırasında temizlenemeyen sinir dokusu kaldığında, dolgu veya kuron yapıldıktan sonra bakterilerin kök kanalına sızması sonucu tekrar enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda yapılan eski kanal dolgusu temizlenerek kök kanalı dezenfe edilip yeniden kanal dolgusu yapmak gerekir. Kanal tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda, apikal rezeksiyon denilen, iltihaplı kök ucunun çıkarılması gibi cerrahi işlemlere başvurulabilir.

FİBER POST UYGULAMASI

Fiber-post uygulaması nedir?

Aşırı madde kaybı olan dişlerde kanal tedavisi yapılan diş kökü kanalının içine fiber çubuklar konularak diş güçlendirilir. Bu fiber çubuk yardımıyla dişin hem kökünden hem de kuronundan (dişin ağızdaki kısmı) destek alınarak dişin direnci arttırılır.

 

Fiber-post hangi durumlarda uygulanır?

Çürük veya kırık sebebiyle diş dokusunda kayıp olduğu durumlarda (dolgu veya kaplama yapılabilecek kadar diş dokusu olmadığında), dişi kullanmaya devam etmek amacıyla kanal tedavisi yapılan diş kökü kanalının içine fiber çubuklar konularak üzerine dolgu veya kuron (kaplama) yapılabilir.

 

Sadece kökü kalmış dişlere fiber-post uygulanabilir mi?

Diş kökünün çevresinde yeterli kemik desteği, sağlıklı kemik yapısı varsa iyi bir kanal tedavisi yapılmışsa fiber-post uygulanabilir.

 

Ağrılı bir işlem midir?

Fiber-postlar kanal tedavili dişlere uygulandığı için anezteziye gerek yoktur. Ağrı hissedilmez

.

İşlem ne kadar sürer?

Kanal tedavisi sonrası fiber-postlar tek seansta 20 dakika içerisinde yapılabilmektedir.

 

Fiber-post hangi durumlarda uygulanmaz?

Diş kökünde enfeksiyon, kist varsa
Diş kökü çok kısa veya inceyse
Başarılı bir kanal tedavisi yapılamıyorsa
Dişi destekleyen kemik dokusu sağlıklı değilse, kemik yıkımı fazlaysa fiber-post uygulanamaz.

APİKAL REZEKSİYON

Kanal tedavisine rağmen kök ucundaki iyileşmeyen dokunun cerrahi olarak çıkartılmasıdır. İşlem sırasında da, kök ucu MTA adı verilen özel dolgu materyali ile kapatılır.

 

Apikal Rezeksiyon Hangi Durumlarda Yapılır?

Kanal tedavisine ragmen kök ucunda iyileşmeyen dokuların varlığında, kanal tedavili dişlerde sık sık yineleyen ağrı veya enfeksiyon varlığında, çene kistleri ile etkileşen dişlerin ağızda kalması amacıyla, sağlıklı bir kanal tedavisini engelleyen anatomik veya patolojik durumların varlığında apical rezeksiyon tercih edilebilir.

 

Apikal Rezeksiyon Sonrası Çok Ağrı Olur mu?

Operasyonu takiben ilk 24 – 48 saatte hafif şişlik hafif derecede kanama ve rahatsızlık hissi olabilir. Çok şiddetli ağrı olmamakla birlikte ağrı kesici kullanımı faydalı olacaktır. Dikişler 7 – 10 gün içerisinde alınır. Bu işlemden sonra dişin rutin 6 aylık radyografik kontrolleri yapılmalıdır.

E-BÜLTEN