TEDAVİLERİMİZ

LAZER DİŞ HEKİMLİĞİ

Diş Eti Tedavilerinde, Cerrahi İşlemlerde, Diş Beyazlatmada, Pembe Estetik Uygulamalarında ; Kanamasız, Ağrısız ve Hızlı Tedavi 


Lazer destekli dişhekimliği nedir?

Lazer,  diş hekimliği tedavilerinde yara iyileşmesini hızlandırarak ve tedavi sonrası sıkıntıları en aza indirerek tedavi kalitesini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Lazer destekli diş hekimliği uygulamaları kanamasız, ağrısız ve hızlı bir tedavi sağlamaktadır.  

Lazer ile hangi alanlarda tedavi yapılabilir?

Lazer ile diş hekimliğinde periodontoloji, çene cerrahisi, implantoloji, çene eklemi problemleri, estetik diş hekimliği, diş sıkma ve diş gıcırdatma, ağız içi yaralar ve diş hassasiyeti , endodonti (kanal tedavisi) alanlarında destekleyici tedaviler yapılabilir.

 

Estetik diş hekimliğinde lazer hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Beyazlatmada (bleaching), gülüş tasarımında, melanin pigmentasyonunda lazer kullanımı destekleyici bir yöntemdir.

Lazer çocuk ve hamilelerde kullanılabilir mi?

Uygun dalga boyunda, uygun dozlarda kullanıldığında lazer çocuklarda ve hamilelerde de güvenle kullanılabilir. Çocuklarda dudak-diş eti bağının alınması (frenektomi) lazer ile ağrısız, dikişsiz ve kanamasız şekilde yapılabilir. Çıkmamış dişlerin üzeri lazer ile açılarak dişin sürdürülmesi sağlanır. Kadınlarda hamilelikte oluşan zaman zaman çiğnemeyi engelleyecek boyutlara ulaşan diş eti büyümelerinin tedavisinde de (piyojenik granülom) lazer kanamasız ve dikişsiz bir tedavi sağlamaktadır.

Lazer destekli tedavinin geleneksel tedavilere avantajı nedir?

Diyot lazerlerin çok iyi ablasyon (doku buharlaştırma), bakterisit (bakteri öldürücü), bakterisidal (bakteri üretimini durduran) ve kanama durdurucu etkileri vardır. Lazer bu etkisini çevre dişdokularına zarar vermeden gösterir.

Lazer destekli diş hekimliği uygulamaları kanamasız, ağrısız ve hızlı bir tedavi sağlamaktadır. Lazer cihazı ile dokuya verilen enerji, dokudaki iyileşme kapasitesini arttırarak bireylere daha hızlı ve ağrısız bir iyileşme süreci sunmaktadır.

Tedavi öncesinde:

Lazer destekli tedavilerde daha az miktarda anesteziye ihtiyaç duyulmaktadır.

Tedavi sırasında:

Lazer, uygulama sırasında kanda bulunan hemoglobin hücreleri tarafından emilir ve yara bölgesinde pıhtılaşmayı sağlar. Bunun sonucunda kanamayı azaltarak cerrahi operasyon için uygun görüşalanısağlar ve operasyon süresini kısaltır.

Aft ve uçuk gibi bulaşıcı lezyonların tedavisi temassız teknikle yapılarak virüs ve bakterilerin çevre dokulara yayılması engellenir.

Tedavi sonrasında:

Lazer ile yapılan kesilerde yara ağızları primer olarak kapatılmak zorunda değildir.Buna bağlı olarak bir çok yumuşak doku cerrahisi uygulamalarında dikiş atılması, periodontal pat kullanımı gerekliliği ortadan kalkmakta ve bireyler daha konforlu bir tedavi sonrası dönem geçirmektedir. Operasyon sonrası dönemde yara kenarlarında daha az büzüşme olduğu için skar dokusu daha az oluşmakta ve doku daha kaliteli şekilde iyileşmektedir.

Lazer, uygulama sırasında oluşturduğu ısıile uygulanan doku üzerinde sterilizasyon sağlar. Buna bağlıolarak tedavi sonrasıdokuda oluşan şişlik ve ağrı geleneksel yöntemle yapılan yumuşak doku cerrahi işlemlerine göre daha az olmaktadır.

Bu avantajları nedeniyle lazer kanama bozukluğu olan , kalp problemi olan , diş hekimi fobisi hastalarda, hamilelerde ve çocuklarda rahatlıkla uygulanabilir.

Lazer dokulara zarar verir mi?

Lazer ışını doğru dalga boyunda ve doğru dozlarla kullanıldığında sadece hedef dokularda etkisini gösterir ve lokalize yıkım yapar. Dokularda birikim yapmaz ve
çevre dokulara zarar vermez. Bu nedenle lazer kanama bozukluğu olan, kalp problemi olan hastalarda, hamilelerde ve çocuklarda da güvenle uygulanabilir.

DİŞ ETİ ENFEKSİYONU

Lazer ile diş eti dokusunda nasıl derin dezenfeksiyon sağlanır?

Lazer enerjisi, uygulanan dokuda oldukça kuvvetli bir dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağlamaktadır. Lazer güçlü bakterisidal (bakteri üremesini durduran) ve detoksifikasyon (bakteri toksinlerini uzaklaştırma/etkisizleştirme) etkisi ile cerrahi olmayan periodontal tedavilerde destek olarak kullanılabilecek iyi bir yöntemdir. Subgingival küretaj tedavisi sırasında ulaşılması güç yerlere ulaşarak yumuşak dokuda derin dezenfeksiyon sağlar. Lazer kullanımı ile diş etlerinin iyileşmesi hızlı, ağrısız şekilde gerçekleşir; uzun dönemde nüks riski ve cerrahi tedavi gereksinimi azalır.

 

Diş eti büyümeleri, diş eti apseleri kanamasız ve dikişsiz şekilde tedavi edilebilir mi?

Diş eti büyümelerinin alınmasında , gingivektomi ve gingivoplasti tedavileri lazerin pıhtılaştırma etkisi sayesinde çok hızlı, kanamasız ve çok az miktarda anestezi ile yapılabilmektedir. Diş eti apseleri lazer ile kanamasız bir şekilde drene edilebilmekte ve apse drenajı daha kısa bir sürede sağlanmaktadır.

 

Lazer ile yapılan yumuşak doku düzenlenmesine yönelik tedavilerde iyileşme süreci nasıl olmaktadır?

Dudak-diş eti bağının alınması (frenektomi), vestibuloplastide, protez kenarı vuruklarının alınmasında çok hızlı, kanamasız bir tedavi ve çok rahat bir iyileşme dönemi geçirilmektedir. Özellikle protez kullanan hastalarda yumuşak doku düzenlemesi ile diş fırçasının yerleştirilebileceği bir alan oluşturulur ve diş eti kenarının, dudak yanak hareketlerinden etkilenmemesi sağlanarak diş eti çekilmesi, diş eti cebi/absesi oluşması engellenir.

CERRAHİ İŞLEMLER

Lazer ile cerrahi işlemlerden sonra şişlik ve ağrı oluşmaması nasıl sağlanır ve doku iyileşmesi nasıl hızlandırılır?

İmplant, gömük diş çekimi, diş eti operasyonları gibi cerrahi işlemlerden sonra düşük seviye lazer terapi (low level laser therapy) uygulanarak şişlik ve ağrının minimuma inmesi sağlanır. Bu terapi, cerrahi işlemlerden sonra 1., 3. ve 5. günlerde 3 dakika ağız içinden 3 dakika ağız dışından uygulanarak bireylerin iyileşme dönemini daha konforlu geçirmesini ve doku iyileşmesinin hızlanmasını sağlar.

 

İmplant tedavisinde lazer hangi aşamada kullanılır?

İyileşme sürecini takiben implantların üzerindeki yumuşak doku yeni bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan lazer ile açılır ve iyileşme başlığı takılır.

 

Lazer ile çene eklemi, diş sıkma, diş gıcırdatma problemleri nasıl tedavi edilir? 

Çene eklemi (temporomandibuler eklem) problemlerinde, diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı kas spazmlarında ve kas spazmlarına bağlı çene kilitlenmelerinde (trismus) düşük seviye lazer terapisi (low level laser therapy) ile kısa sürede kaslarda, eklemde rahatlama, ağrıda azalma ve ağız açıklığında artış sağlanır.

PEMBE ESTETİK

Gülüş tasarımında lazer destekli tedavi yapılabilir mi?

Gülüş tasarımında pembe estetiği sağlamak için lazer ile diş eti seviyelemesi yapılır. Bu tedavi sonucunda dişlerin kuron boyları uzatılır ve diş-diş eti orantısı sağlanır. Diş-diş eti orantısının düzenlenmesi lamine ve kuron-köprü protezlerinde tutuculuk ve estetik görünümü arttırır.

 

Diş etlerinin üzerindeki koyu kahverengi-morumsu lekeler (melanin pigmentasyonu) neden oluşur?

Melanin pigmentasyonu oral mukozada anormal melanin birikimi sonucunda oluşur. Melanin, melanositler tarafından sentezlenen ve epitelin bazal tabakasında biriken pigment maddesidir. Ultraviyole ışının zararlı etkilerinden korunmak için gereklidir. Daha çok esmer ve sigara kullanan bireylerde rastlanan melanin birikimleri, özellikle ön bölgedeki diş etlerinde koyu renkleşme alanları şeklinde görülmektedir. Bu pigment birikimi sonucu oluşan diş eti renkleşmelerinin, genel sağlık üzerine herhangi bir etkisi olmasa da bazı bireylerde estetik görünümün bozulmasına yol açmaktadır.

 

Diş etlerinin üzerindeki koyu kahverengi-siyah lekeler nasıl giderilir?

Bu estetik problemin giderilmesinde periodontal cerrahi ve lazer cerrahisi günümüzde en güncel tedavi yaklaşımlarıdır. Melanin depigmentasyonu diyot lazer uygulamasında buharlaştırma (ablasyon) ile yüzeyden doku kaldırarak yapılmaktadır. Özellikle sigara kullanan bireylerde depigmente edilen dokularda bir miktar geriye dönüş olabilir. Nüksüönlemek için sigara kullanımının bırakılması önerilir.

BEYAZLATMA

Beyazlatma (bleaching) tedavisinde lazer kullanımının avantajı nedir?

Lazer uygulaması, estetik diş hekimliğinde diş beyazlatmada daha başarılı sonuçlar vermektedir. Lazer verdiği ısı ile beyazlatma jelini aktive ederek dişe zarar vermeden ve diğer yöntemlere göre daha kısa sürede dişin renginin 4-5 ton açılmasını sağlar.

AFT-UÇUK-LEZYON TEDAVİSİ

Ağız içinde çıkan yaraların  tedavisi var mıdır?

Uçuk (herpes simplex) ve aft tedavilerinde lazer enerjisi ile ağız içindeki yara alanı taranır. Lazer enerjisi enfeksiyonun kontrol altına alınmasını, yayılmamasını ve dokunun daha hızlı iyileşmesini sağlar. Lazer enerjisi uygulandığında uçuk ve aftların ağrısı anında geçmekte ve enfeksiyon aynı alanda bir daha tekrarlamamaktadır.

Diş hassasiyeti nasıl giderilir?

Diş hassasiyetlerinde açığa çıkmış kök yüzeylerine lazer uygulanır, dentin tübüllerinin kapatılması sağlanarak hassasiyet giderilir.

Kanal tedavilerinde lazer kullanımı nasıl etki yapar?

Kanal tedavilerinde lazer ile kanal içine uygulama yapılarak antimikrobiyal etki ile kök kanalı duvarlarında dezenfeksiyon sağlanır. Bu kanal tedavisinin seanslarını ve nüks riskini azaltarak, başarısını arttıran bir uygulamadır.

E-BÜLTEN