TEDAVİLERİMİZ

PEDODONTİ

ÇOCUKLARDA AĞIZ SAĞLIĞI

 

Ağız ve diş sağlığının ilk adımı bebeklik döneminde başlar. İlk süt dişleri çıkmaya başladıktan sonra düzenli olarak fırçalanmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü, ilk diş hekimi muayenesinin 6 ay-1 yaş civarında yapılmasını önermektedir. Çocuklarda, süt dişleri döneminde sağlıklı bir ağız florasının oluşması hem genel vücut gelişimi hem de ileride daimi dişlerin sağlığı için hayati önem teşkil eder. Kliniğimizde; çocuklara, çocuk diş hekimleri tarafından fissür örtücü, sürme rehberliği, yer tutucu ve ağız bakım eğitimi gibi koruyucu/önleyici tedaviler yapılmaktadır. Çürük dişler, çapraşıklar tedavi edilerek ağrılı durumlar, konuşma bozuklukları ve güven kaybı gibi psikolojik sıkıntılar ve diğer enfeksiyon hastalıkları önlenmektedir.

KORUYUCU UYGULAMALAR

FİSSÜR ÖRTÜCÜ


Azı dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılara fissür denilmektedir. Fissür alanları, en kolay çürük oluşan bölgelerdir.  Fissür örtücü uygulamasıyla; bu girinti ve çıkıntılar dişleri çürüğe karşı koruyan akışkan bir dolgu maddesiyle kaplanır. Böylece  besinlerin bu alandan daha kolay uzaklaştırılması sağlanarak ve bakterilerin buraya ulaşması engellenir. Yapılan fissür örtücüler, altı ayda bir kontrol edilmelidir. Fissür örtücü, çocukların hiç canını yakmayan, onları tedirgin etmeyen koruyucu bir uygulamadır. Çocukların diş tedavi süreçlerine daha güvenli bir şekilde uyum sağlamalarına yardımcı olur.

 

FLOR UYGULAMALARI

 

Flor, dişleri güçlendiren bir maddedir. Dişlerin üzerine sürülebilen formları; diş yüzeylerinde kalsiyum florür iyonu oluşturarak dişleri besinlerden kaynaklanan asit salgısından korur. Bu da dişin çürüğe karşı daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur. Flor uygulaması, 6 aylık koruma sağlar. Bu uygulama öncesi dişlerde başlamış ve ilerlemiş bir çürük lezyonunun bulunmaması gerekmektedir. Bu nedenle, flor uygulamalarından önce mutlaka hekim muayenesi gerekmektedir.

 

AĞIZ HİJYENİNE DİKKAT EDİLMESİ

 

Bebeğinizin ilk dişi görüldüğünde ağız hijyeni uygulamalarına da başlanmalıdır. Bunun için gazlı temiz bir bezi ılık suyla hafif ıslatıp emzirme sonrası çıkan dişlerini silmelisiniz. İlerleyen aylarda diş fırçasıyla macun kullanmadan dişler temizlenebilir.2,5 – 4 yaş arası çocuklarda macunsuz fırçalama yapılabilir. 4-6 yaş aralığında (yutma riskine karşı) florsüz, 6 yaşından itibaren ihtiyaç varsa florlü diş macunları ile fırçalama yapılabilir.

ÇÜRÜK TEDAVİLERİ

SÜT DİŞİ ENFEKSİYONLARI

 

Ebeveynlerin en sık sorduğu soru; “Süt dişleri tedavi oluyor mu? Zaten düşmeyecekler mi?” Cevabımız; Evet! Çünkü bunun birçok haklı nedeni var.

Süt dişi çürüğü bir enfeksiyondur, tedavi olmadığı zaman daimi dişlerin de çürümesine neden olur.  Süt dişi enfeksiyonları; çocukta uyku bozukluğuna neden olabilir. Oyun sırasında ve okul çağında konsantrasyon problemlerine yol açabilir.

Sağlıksız, ağrılı süt dişi çocuğun doğru bir şekilde konuşmasını engellemektedir. Özellikle ön bölgede yer alan çürük dişler çocukta özgüvenin kaybolmasına neden olarak, çocuğun içine kapanık ve gülmekten kaçınan biri haline gelmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle süt dişi enfeksiyonları mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavi edilmeyerek erken dönemde kaybedilen süt dişlerinin boşlukları ise mutlaka yer tutucu denilen apareyler ile korunmalıdır. Aksi halde komşu dişler, boşluğa doğru kayarak o dişin yerinin kapanmasına neden olabilir. Bu durumda; o boşluğa gelmesi gereken daimi diş süremediği için gömülü kalabilir veya farklı bir yerden sürerek diş dizinde çapraşıklıklara, bozuk kapanış ilişkilerine neden olabilir. Bu süreç ancak doğru yaşta ortodontik tedavi ile düzelebilmektedir.


KANAL TEDAVİSİ


En çok sorulan sorulardan bir tanesi; “Süt dişlerinde kanal tedavisi yapılabilir mi?’’
Süt dişleri, altındaki daimi diş germlerinden bağımsızdır.  Kendilerine ait kök, kanal ve sinirleri vardır.  Çocuklarda kanal tedavisi, daha kısa bir tedavi süresinde tamamlanır.  Yetişkinlerdeki kadar uzun sürmez.  Tedavi tek seansta bitebileceği gibi, dişin durumundan dolayı 2-3 seansta da tamamlanabilir. Tedavi sırasında lokal anestezi yapılması ve röntgen çekilmesi gerekebilir.


DOLGU

 

Dişteki çürük kısım temizlenerek; madde kaybının büyüklüğüne göre kompomer, kompozit ya da cam iyonomer esaslı malzemeler ile dolgu yapılır. Bazen lokal anestezi gerektirebilir.
 

ACİL MÜDAHALE-TRAVMA

TRAVMA


Çocuklar ve aileler için düşme, çarpma sonucu dişlerde oluşan travma çok üzücü bir durumdur. Düşme ve çarpma sonucu en yüksek oranda; ön bölgedeki dişlerde kırık/yerinden çıkma oluşmaktadır. Kırılan ya da yerinden çıkan dişin canlılığını kaybetmemesi için; diş/parça tükürük ya da sütün içinde doktora gidene kadar muhafaza edilebilir.  Düşme/çarpma vakalarından 30 dk– 1 saat gibi kısa bir zaman içerisinde diş hekimine gidilmesi çok önemlidir.

 

TRAVMA SONRASI TEDAVİLER


Kırılan diş parçası, kırığın boyutuna ve kırık hattına bağlı olarak özel dolgu malzemeleri sayesinde yerine yapıştırılabilir. Kırılan parça çok küçük veya kayıp ise dişe estetik dolgu yapılarak diş dokusu tamamlanabilir. Yerinden bütün olarak çıkan diş 30 dakika içerisinde yerine yerleştirilirse, dişin kemiğe kaynayarak yerinde kalma şansı olabilir. Diş yerinden çıkmamış, kırılmamış sadece sallanıyor olabilir. Böyle durumlarda diş sabitlenmesi, kontrolsüz sallanmaması için splintlenebilir. Çarpma, düşme sırasındaki şok etkisinden dolayı dişler canlılığını yitirebilir. Böyle bir durumda dişe kanal tedavisi yapmak gerekecektir. Ancak travma görmüş dişler ilk esnada canlılığı ile doğru tepki vermeyebilir. Bu nedenle bu dişler 6 ay -1 sene takip edilmelidir. Travma sonrasındaki süreçte dişin renk değiştirip, koyulaşması dişin canlılığını yitirmesine işaret eder.

E-BÜLTEN