Dr. Merih Tanyel

Founding Dentist - Periodontist

Personal Information

Skill

Resume

Dr. Merih Tanyel was born in 1981 in Istanbul. She graduated from Basınköy Primary School in 1992 and Cağaloğlu Anatolian High School in 1999. She attained her master’s degree from the Faculty of Dentistry at Istanbul University in 2004. In the same year, she started studying in the PhD program in the Department of Periodontology at the Institute of Health Sciences of Istanbul University. During her PhD years, she worked in the fields of immunology and genetics as well as applied clinical training. She attained her PhD degree with the presentation of her thesis named ‘Genetic Polymorphisms in Individuals with Periodontitis’ in 2010. Then, she was entitled to the titles of “Phd” and ‘Periodontology Specialist’. Between 2009 and 2017, she worked as a periodontology specialist in various clinics in Istanbul. Since 2015, she has been working as a dentist, periodontology specialist (gum diseases and surgery) in the Net Surgery and Aesthetic Oral and Dental Health Polyclinic, in Beylikdüzü, Istanbul. She is the co-founder of Net polyclinic.  Her professional interests are gum diseases (periodontitis), dental implantology, laser-assisted dentistry, aesthetic dentistry, digital dentistry, and dental photography. She is a member of the European Society of Cosmetic Dentistry (ESCD), the European Federation of Periodontology (EFP), and the Turkish Dental Association (TDB).  She frequently follows up and attends international and national congresses with interest. Dr. Dt. Merih Tanyel is fluent in German and English. She is interested in traveling, photography and diving. She is married and has two children.


Graduation DegreePhD-Specialty
Field of SpecializationPeriodontology Specialist (Gum Diseases and Surgery)
ExperienceFounding Physician- 18 Years
Mesleki İlgi Alanları
  • Gum diseases and surgery (Pink aesthetic applications, gingivoplasty, flap operations)
  • Aesthetic dentistry practices (Smile design, porcelain laminate veneer applications, whitening, and composite veneer applications)

  • Dental implant surgery

  • Dental photography

  • Digital dentistry applications

  
HASAN CİNGÖZ
HASAN CİNGÖZ
2022-06-11
Gerçekten başarılı bir klinik. Diş hekimleri işinin ehli kişiler ve kesinlikle işlerini çok iyi yapıyorlar. Çalışan herkes Güler yüzlü.
Merve Canaydın
Merve Canaydın
2022-05-26
Kuzenimin tavsiyesi üzerine geldim. İyi ki gelmişim. Korkumu da yendim. Tedavi çok hızlı ve kaliteliydi.
Derya Efeler
Derya Efeler
2022-05-26
Bu diş kliniğinde iki tane implant yaptırdım 4 ay önce ve hiçbir sorun yaşamadım. En ufak ağrım sızım yok daha önceleri yemek yemiyormuşum gerçekten.
Aysel Topraktepe
Aysel Topraktepe
2022-05-25
Diş hekimi merih hanım ile sorunuma çözüm geliştirdi, kolayı seçmek yerine tüm seçenekleri değerlendirip dişimi kurtardı. Şu an inanılmaz iyiyim sorun kalmadı ve dişim çekilmekten kurtuldu. Ondan önce beylikdüzünde 2 diş hekimi hemen çekim demişti farkını başarısını bizzat yaşadım ve herkese şiddetle tavsiye ederim.
Yasin Durmen
Yasin Durmen
2022-05-24
Sorunu çözmenin ilk adımı sorunu iyi belirlemektir. Teşhis ve iletişim konusunda çok çok iyi bir diş kliniği. Kendilerine teşekkür ediyor sağlıklı mutlu çalışmalar diliyorum. Sevgilerimle.
Merih Tanyel - DoktorTakvimi.com

Appointment