1 günde implant veya aynı günde diş implantı tedavi konsepti, onları destekleyecek kadar sağlıklı çene kemiği dokusuna sahip olan herkes için mükemmel bir tedavi seçeneğidir. Geleneksel implantlarda implantın çene kemiğinizle düzgün bir şekilde bütünleşmesi ve sabit bir protez kullanabilmeniz için yaklaşık 3 ile 6 aylık bir bekleme süreniz olacaktır. 1 günde implant tedavi konsepti  ile sabit protez kullanabilmek için olan  bu bekleme süreciniz de ortadan kalkmış olacaktır. Bu tedavi, sadece gülümsemenizi ve düzgün konuşabilmenizi size hızlı bir şekilde geri kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda implant ameliyatı sürecinizi de çok daha az sorunsuz bir hale getirir. Birden fazla ameliyat geçirmek yerine sadece tek bir seansta işleminiz tamamlanır.

1 Günde İmplant Konseptinde All-On-X Tekniği Ve Hibrit Protez

Ağzında hiç dişi olmayan bireylere tek ameliyatta belirli açılarla 4-5 implant yerleştirip  ve bu implantların üzerine 48 saat içinde özel protez parçalarıyla, vidalı sabit bir geçici protez yerleştirmeyi sağlayan prosedürün adıdır. Sabit kalıcı dişler bireye 3 ay sonra uygulanır. Bu teknikte kullanılan implant sayısı daha azdır. Ameliyat süresi daha kısa ve daha kolaydır. Çene kemiğinde erime olan bireylerde,arka bölgelerde; sinüs yükseltme, kemik tozu ilavesi gibi ek cerrahi işlemlere gerek duyulmaz. Bu da tedavi maliyetinin azalmasını ve süresinin kısalmasını sağlar. Hibrit protezlerin, hijyenik temizliği, bakımı daha kolaydır. Bu tip protezler, dudak ve yanak desteği sağladığı için mükemmel estetik sonuç verir.

1 Günde İmplant Nasıl Yapılır?

İlk aşamada, implantın yerleştirilmesini istediğiniz bölgeyi inceleyeceğiz ve bu tedavinin, sizin için uygun olup olmadığına karar vereceğiz. Daha sonra 3 boyutlu tomografi görüntüleri rehberliğinde, sizden aldığımız klinik veriler ile implantların yerleşeceği bölgeleri tespit edeceğiz.

Bir diğer aşamada ilgili bölgenize lokal anestezi yaparak uyuşturacağız. Bu adım tamamlandıktan sonra özel ekipman yardımıyla implantınızı, tam olarak belirlediğimiz noktaya yerleştirmek için doku ve kemiğinizde bir kesi yapacağız. İmplantın doğru noktaya yerleştirilmesi, kemik dokusunda sıkıca kalmasını ve rejenerasyon sürecini uyarmasını sağlar.

Ameliyat aşamasından sonra 1-3 gün içinde ise geçici süre kullanacağınız yapay dişinizi (protezinizi) yerleştireceğiz. Bu 3 aylık süre zarfında diş etiniz de iyileşip normale dönecektir. Bu sırada implantınız da kemiğinizle sıkıca kaynaşacaktır. İmplantınızı yerleştirdikten 3 ay sonra kalıcı olarak kullanacağınız dişlerinizi yerleştireceğiz.

1 Günde İmplantın Avantajları Nelerdir?

1 günde implant konseptinin avantajları genel olarak şunlardır:

  • Aynı gün diş implantları konseptinde, ameliyat seansları ve iyileşme süreleri kısalır Özellikle çenelerin arka bölgesinde kemik erimesi olan hastalarda sinüs lifting ya da ek kemik oluşturma ameliyatlarına ihtiyaç kalmaz. Bu da tedavi maliyetlerini azaltır. Tek yapmanız gereken içeri girip dişlerinizi yaptırmaktır.
  • Bu tedavide çenenizin tam olarak doğru bir temsilini oluşturmak için sanal gerçeklik yazılımıyla birlikte ayrıntılı 3 boyutlu taramalar da kullanıyoruz.
  • İmplant uygulaması tamamladıktan sonra 3 gün gibi kısa bir sürede yemek yeme de dahil olmak üzere normal aktivitelere hemen dönebilirsiniz.
  • Tedavi seans sayısı az olduğu için yurt dışında yaşayan, yoğun çalışan, implant tedavileri esnasında iyileşme döneminde dişsiz beklemek istemeyen, iyileşme sürecinde ve sonrasında bulantı refleksinden dolayı takılıp çıkartılan hareketli geçici protez kullanmak istemeyen bireyler için çok uygundur.

1 Günde İmplant ile Geleneksel İmplantların Farkları Nelerdir?

Aynı gün diş implantları ile geleneksel implantlar arasındaki farklar çok fazladır.

Geleneksel implant prosedüründen sonra sabit protezlerinizi kullanabilmek için yaklaşık 3 ile 6 ay kadar kemik iyileşmesi bekleme süreniz vardır. Ayrıca yeterli kemik dokusu eksikliğinde, işlem için kemik grefti uygulaması gerekiyorsa 4 ile 6 aylık bir iyileşme süresi ve başka bir ameliyat seansı daha gerekebilir.

Bir günde implant uygulamasında ise cerrahi işlem sayısı ve bekleme süresi, geleneksel implantlara göre daha kısadır.  Tedaviden sonraki ilk ay için sert yiyecekleri veya aşırı derecede çiğnenen herhangi bir şeyi yemeyerek balık-makarna sertliğinde yiyecekler tercih ederek geçici dişinize dikkat etmeniz son derece önemlidir. 1 günde implant zihinsel, fiziksel ve finansal olarak geleneksel yöntemden daha kolaydır.

Bu uygulama, yeni ve yenilikçi bir tedavi konseptidir.  Hasta deneyimleri ve 5 yıllık klinik kontrol çalışmaları ışığında bu tedavi yönteminin çok uzun bir ömre sahip olduğu düşünülüyor.

Tedaviden sonra iyileşme süresi yaklaşık 2 ile 3 aydır. Bu süre, değişkenlik gösterebilir ancak tek bir ameliyat seansı ile en geç 6 ay sonra implantlar, çene kemiğinizle sağlam ve stabil bir şekilde bütünleşmiş olacaktır.

Bu tedavi için implant ve protez aşamalarında farklı dental malzemeler arasından seçim yapabilirsiniz. 

Bir günde implant tedavisi, minimal invaziv bir cerrahi işlemdir. Tedavi sırasında hiç ağrı hissetmezsiniz. Güçlü korkularınız (dental fobi) varsa lokal anesteziye ek olarak bilinçli sedasyon ve diğer anestezi alternatifleri hakkında kişisel bir görüşmede sizi bilgilendirebiliriz.