Gülüş tasarımı, diş hekimliği ve sanatın bir arada uygulanmasıyla kişiye özel bir gülümsemeye ulaşmayı mümkün kılan çok birçok tedaviyi bir araya getiren etkili bir işlemdir. Bu yönteme başvuranların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.

Bunun için öncelikle kişisel ihtiyaçlarınız doğrultusunda size özel sağlıklı bir gülüş planlanır. Gülüş tasarımınızı yaşınıza, yüz şeklinize, cinsiyetinize, mesleğinize ve karakterinize göre planlayacağız. Gülüş tasarımında en önemli nokta, doğallığınızı ve sağlığınızı korurken gülüşünüzü de yeniden yapılandırmaktır. Gülümsemenizi tasarlamaya başladığımızda atacağımız ilk adım, yüz hatlarınıza uygun geometrik bir şekil belirlemektir. Bunun nedeni, kişisel özelliklerinizin, dişlerinizin istenen şeklinin şifrelerini vermesidir. Bununla beraber erkek ve kadın anatomisi birbirinden farklıdır. Kadınlarda yüz hatlarının geçiş bölgeleri çok daha yumuşak, kaş ve burun kemerleri daha az belirgin olmalıdır. Erkeklerde ise yüz hatları, çok daha belirgin ve keskin görünür. Alın (üst yüz), burun (orta yüz) ve çene (alt yüz) oranları kadınlardan tamamen farklıdır. 

Kadınlarda diş köşeleri de daha yumuşak ve ortadaki iki diş ise çevresindekilere göre daha uzundur. Bitişik dişlerin köşeleri arasında ise minimal düzeyde boşluklar vardır. Bunlara ek olarak, gülümseme çizgisi yukarı doğru bir eğri gösterir. Erkeklerde diş hatları çok daha belirgindir ve dişlerin bitim hatları da daha düz görünür. Ayrıca erkeklerde gülümseme çizgisi, kadınlara oranla çok daha yavaş bir eğri çizer.

Gülüş Tasarımının Amacı

Gülüş tasarımı, dişlerinizdeki kötü renklenmeleri, bir veya daha fazla dişinizin yanlış dizilimini ya da uygun olmayan pozisyonlarını, eksik dişlerinizin yol açtığı boşlukları ve görünürdeki diş ile diş eti oranındaki uyumsuzluğu ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca bu prosedür, diş etlerinizin gerektiği gibi seviyelenmesini sağlar, eksik dişlerinizden dolayı yüz ile dudaklarınızda oluşan çöküntüleri giderir ve uyumsuz diş uzunluklarınızın olmasını da engeller. Estetik görünümünüzde bozulmalara yol açan bütün bu problemler  gülüş tasarımıyla düzenlenir.

Gülüş Tasarımı Hangi Tedavileri İçerir?

Gülüş tasarımı, dişlerinizin konumuna ve durumuna göre belirlenir.  Bunun için ilk olarak diş eti problemlerinizi ve çürük dişlerinizi tedavi ederiz. Daha sonra ise ihtiyacınıza uygun şekilde çoklu (multidisipliner) tedavileri belirleriz. Bu tedaviler arasında bleaching (diş beyazlatma), implant, pembe estetik ( diş eti estetiği), porselen lamina, cam seramik ve zirkonyum gibi kaplamalar, ortodontik tedaviler yer alır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımında estetik beklentileriniz bizim için çok önemlidir. Ağızdan alacağımız ölçüler üzerinde sorunlarınızı belirleyerek planlamalar yapacağız. Daha sonra ise yüz ve ağız içi fotoğraflarınızı, bilgisayar ortamında özel programlarımız ile derinlemesine inceleyeceğiz. Prosedürlerden sonra ortaya çıkabilecek en yakın görüntüleri size sunarak fikirlerinizi alacağız. Bu bu süreçlerden sonra eğer ortodontik tedavilere ihtiyacınız yoksa ilk olarak diş etlerinizdeki seviye sorunlarını düzelteceğiz.

Diş eksiklikleriniz varsa implant prosedürüne ve gerekirse diğer cerrahi uygulamalara da başvuracağız. İyileşme süreciniz bittikten sonra ihtiyaç duymanız halinde diş beyazlatma da yapacağız. Bu etaptan sonra dişlerinizdeki biçimsel ve görsel sorunları da kompozit dolgular   (kompozit lamina / bonding) ile gidereceğiz. Bu yöntem yetersiz olursa porselen veya zirkonyum kaplamalara başvuracağız.

Bazı durumlarda gülüşünüzü yeniden tasarlamak için medikal tedavilerine de ihtiyacınız olabilir. Örneğin, yüz ve dudak bölgelerinizde dermal dolgu veya botoks işlemleri ile gülüşünüz daha ön plana çıkarılabilir.

Size özel kişiselleştirilen bir gülüş tasarımını belirlerken bunu etkileyen faktörler arasında yaşınız, cinsiyetiniz, dudaklarınızın durumu, yüz hatlarınız, ten renginiz, diş diziliminiz ve diş etleriniz yer alır.

İlk olarak mevcut diş durumunuz ve ağız sağlığınızı dikkate alarak size özel yapacağımız tedaviyi belirleyebilir ve ardından buna göre seans sayınızı söyleyebiliriz. Tedavi süreciniz birkaç hafta içinde tamamlanabileceği gibi birkaç ay da sürebilir.