Diş beyazlatma veya bleaching, rengi çok koyu olan dişlerin rengini açmayı ve daha parlak hale getirmeyi amaçlayan bir tedavidir. Diş beyazlatma tedavisi bazı içeceklerin, yiyeceklerin ve ayrıca ilaçların tüketiminden sonra diş minesinde oluşan lekeleri yok edebilir. Bu prosedür, gülüş ile karmaşıklaşan bazı kişilerin özgüvenlerini yeniden kazanmalarına da yardımcı olabilecek bir estetik tedavidir. Bu bağlamda diş kliğinimiz, bu uygulama için niteliklidir ve tedavinin her aşamasında size eşlik edeceğiz.

Diş Beyazlatma Neden Kullanılır?

Estetik olmayan bir gülümseme, sizi sosyal hayatınıza zarar verecek kadar karmaşık bir hale getirebilir. Dişlerinizin lekelenmesine veya sararmasına aşağıdakiler gibi farklı faktörler katkıda bulunabilir:

  • Çay, kahve veya gazlı içeceklerin tüketimi,
  • Düzenli sigara içmek,
  • Bazı ilaçları kullanmak vs.

Tüm bu elementler dişlerinize, genetik veya yaş da dahil olmak üzere diğer elementlere göre değişen rengini verir. Bu nedenle sağlıklı ve hoş bir renge sahip dişler kazanabilmeniz için her şeyden önce tavsiyelerimize uymanız gerekir. 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma prosedürü iki farklı şekilde yapılabilir:

  1. Ev tipi diş beyazlatma

Bu uygulamada sizden ölçü alacağız ve bu ölçüye göre şeffaf plaklarınızı hazırlayacağız. Hazırladığımız size özel plaklarla birlikte beyazlatma için kullanacağınız beyazlatma ajanlarını da size teslim edilir. Bu beyazlatma ajanlarını, plağınızın içine uygulayarak gece uyumadan önce dişlerinize takarsınız. Uyanana kadar plağın ağzınızda kalması gerekir.

Plakları gündüz takmayı tercih edecekseniz bu durumda kalıpları, en az 3-4 saat boyunca ağzınızda tutmanız gerekir. Bu süreç boyunca kesinlikle bir şeyler yememeli ve özellikle de sigara içmemelisiniz. Bu uygulama, ortalama olarak 4-5 gün boyunca devam edecektir. Böylece diş renginiz, ortalama olarak 2 ile 6 ton kadar açılabilir.

  1. Ofis tipi diş beyazlatma

Özel kapalı sistem ışık cihazı ile beyazlatma işleminizi, kliniğimizde yapacağız. Dişlerinizin üzerine beyazlatma ajanları uygulayacağız ve 40 dakika özel ışık kaynağı kullanarak jellerin içerisindeki ajanları aktive edeceğiz. Bu işlem için dişlerinizin durumuna göre tek seans yeterli olmayabilir.

Her iki uygulamada da önemli olan tedaviden en az bir hafta sonrasına kadar çay, sigara, kahve ve asitli içecekler gibi dişlerinizi lekeleyebilecek içeceklerden uzak durmanızdır.

Dikkat: Daha iyi bir diş beyazlatma için en etkili ve uzun vadeli teknik, kliğimizde yapacağımız ofis tipi yani lazer ile beyazlatma işlemidir. Bunun nedeni evde kullanacağınız diş beyazlatma kitlerinin, hidrojen peroksit kullanımı söz konusu olduğunda daha da katı bir sınırlamaya tabi olmasıdır. Burada maksimum limit %0,1’dir ancak, ofis tipi tedavide bu oran en az %6’dır. 

Diş Macunu Dişleri Beyazlatır Mı?

Genel olarak diş macunları, dişlerinizi beyazlatmaz. Antitartar ve sigara kullananlar için üretilen diş macunlarının bileşenlerinde büyük oranda aşındırıcı maddeler olduğundan dolayı da uzun süreçli kullanımı, diş minenize kalıcı oranda hasarlar verebilir. Yapılan birçok araştırmada, diş beyazlatıcı macunların hem suyla yapılan diş fırçalamaya göre çok daha büyük oranda renklendirme oluşturduğu hem de renklenmeyi onarmada oldukça başarısız olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak beyazlatıcı diş macunları, belirli bir süre sonra dişlerinizde aşınmalara ya da çizilmelere yol açabilir. Bu durum da dişlerinizin çok daha kısa bir sürede renklenmesine neden olacaktır. En sağlıklı diş macunu, geleneksel olan, ek hiçbir özellik taşımayan ve en önemlisi de içerisinde sodyum lauril sülfat olmayan macunlardır. Sodyum lauril sülfat, ağız içinde macunun köpürmesini sağladığından dolayı macunlara eklenir. Ancak bu özellik de ağız kuruluğuna ve aft oluşumlarına neden olur.

Klinikte yapacağımız diş beyazlatma prosedürü, kontrollü olarak yapılacağı için hiçbir şekilde ağrınız olmayacaktır. Ancak, kontrolsüz bir şekilde beyazlatma işlemi yaparsanız ve özellikle de hasarlı mine dokunuz üzerine beyazlatma ajanlarını uygularsanız yüksek oranda ağrı durumu yaşayabilirsiniz.

Diş beyazlatmadan sonra dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Diş beyazlatma uygulamasından sonra en az bir hafta kadar boyar ajan içeren içecek veya yiyecekleri tüketmemelisiniz. Ayrıca, asitli içeceklerden de uzak durmalısınız.
  • Tedavinizden sonraki birkaç gün boyunca dişlerinizi asla sert fırçalamamalı ve yumuşak diş fırçası tercih etmelisiniz.
  • Dişlerinizde yoğun hassasiyet durumu varsa hassasiyet için üretilen klasik diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Bu ayrıca, diş etiniz için de faydalıdır.