Diş ve ağız içi sorunları, bazı durumlarda yalnızca yüzeysel bir şekilde ilaç tedavisi veya el cihazları ile tedavi edilemeyebilir. Bu tarz sorunlar için cerrahi tedaviler gerekebilir. Ağız ve diş içerisinde ortaya çıkabilecek farklı tip sorunlar için cerrahi tedaviler, başka tür sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması için de son derece önemlidir.

Diş Sorunları İçin Uygulanan Cerrahi Tedaviler Nelerdir?

  • 20 Yaş Dişleri
  • İmplant Tedavisi
  • Sinüs Lifting
  • Sedasyon
  • Kişiye Özel İmplant
  • Çene Cerrahisi
  • Botoks Uygulamaları
  • Diş Eti Estetiği

20 Yaş Dişleri

20 yaş dişleri, insanlarda en son çıkan dişlerdir. Genellikle 18 ile 25 yaşları arasında arka azı dişleri olarak ağız boşluğunda ortaya çıkarlar. 20 yaş dişleri, tipik olarak çok az boşluğa sahip olmakla kalmaz, bazen de yanlarda ortaya çıkabilir veya açılı olabilirler. Bu nedenle normal olarak da büyüyemezler. Mevcut dişlere baskı yapıp onlara zarar verebilirler. Bu tarz durumlarda 20 yaş dişlerin çekilmesi gerekir.

Çoğu zaman bu dişler, ancak yarıya kadar çıkabilir ve bir miktar mukoza zarı ile kaplı olabilir. Bununla beraber bu dişlerin altında kalıcı bir iltihaba neden olan birçok bakteri de olabilir. Bu sadece bağışıklık sistemi için stres değildir, aynı zamanda şiddetli ağrı ve şişmenin eşlik ettiği akut enflamasyona da yol açabilir. 

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, kısaca doğal dişlerin yerini alan yapay dişlerdir. İmplantlar, doğrudan çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Eksik dişlerinizi bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Diş implantı üzerine kuronlar, köprüler veya çıkarılabilir protezler sabitlenir. Böylece bunlar, doğal diş kökünüzün rolünü üstlenir. İmplant diş sayesinde çiğneme alışkanlıklarınızı tekrar kazanırsınız ve estetik açıdan var olan boşluklardaki kötü görüntüyü giderirsiniz.

Sinüs Lifting

Yukarıda da söylediğimiz gibi implantlar, çene kemiğine yerleştirilir. Ancak çene kemiğiniz, yeterli boyutta değilse implantlar, kendini tam olarak sabitleyemez. İmplant yerleştirilmeden önce kemik oluşturulmalıdır. Kemik oluşturmanın en güvenilir yöntemi ise sinüs lifting tedavisidir. 

Sinüs lifting, kemik maddesinin çok küçük olduğu üst çenede daha komplike vakalarda kullanılabilen cerrahi bir yöntemdir. Bu prosedür olmadan implant tedavisinin başarı şansı da çok düşük olacaktır.

Sedasyon

Sedasyon, sadece ağrı hissinizi tamamen ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda stres ve kaygı yaşamamak için de ideal bir anestezi yöntemidir. Sedasyon sırasında bazı anestezik ilaçlar alacaksınız. Bunlar sizi derinden gevşetir ve sakin bir duruma sokar. Bir nevi alacakaranlık uykusudur. Sedasyon sırasında bilinçli kalacaksınız ve yanıt vermeye devam edeceksiniz. Ancak, dış dünyayı sadece belli belirsiz algılayacaksınız. 

Kişiye Özel İmplant

İmplant iki farklı parçadan meydana gelir. Bunlardan biri, çene kemiğinize girecek vidalı diştir, diğeri ise abutment olarak bilinen vidalı dişinizin içerisine girecek üst parçadır.
Abutmentler kısaca dişlerinizin, diş etiniz üzerinde görünen bölümüdür. İmplant firmaları, abutmentleri farklı uzunluk ve çaplarda standart bir şekilde üretirler. Ancak bunlar, her hasta için farklı özelliklerde olan diş eti biçimini tamamen taklit edemezler.

Kişiye özel implant için abutmentler implantın açısına, hastaların diş eti biçimi ile birlikte diş eti etrafındaki dokularla olan ilişkisine ve tercih edeilecek kaplamalara göre spesifik olarak üretilir. Kişiye özel implant uygulaması ile çok daha estetik bir gülüş kazanabilirsiniz.

Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi ile çenenizdeki sorunları, hasarları, kalıtımsal anomalileri, tümörleri ve travmaları tedavi edebiliriz. Çene cerrahisinde de birçok tedavide olduğu gibi farklı yaklaşımlar vardır. Size en doğru yaklaşım ile en etkili tedaviyi yapıyoruz.

Botoks Uygulamaları

Botoks uygulamaları, temel olarak ağız ve çene sağlığı için yapılan bir prosedürdür. Bu prosedür ile elde edilen başarıyı, ameliyatsız uzun vadede korumanın maalesef bir yolu yoktur. Botoks uygulamalarının faydalarını korumak ve sürdürmek için düzenli olarak Botoks tedavilerine ihtiyacınız olacaktır.

Diş Eti Estetiği

Diş eti estetiği veya pembe estetik, diş etleri üzerinde kozmetik olarak yapılan işlemlerdir. Diş eti, dişlerinizi çevreleyen ve görünümünü tam olarak belirleyen önemli bir çerçevedir. Simetrik bir gülüş için mutlaka sağlıklı diş etlerinizin olması gerekir. Diş etlerinizin sağlıklı olması ile beraber dişlerinizi estetik ve arzu ettiğiniz gibi çevreleme işlevi de vardır.

Estetik bir gülümseme için dişlerinizin, dudaklarınız ile birlikte diğer dişlerinizle de uyum için de olması gerekir ve dişlerinizin ise diş etlerinizle uyuşması gerekir. Diş eti estetiği, gülüş tasarımının olmazsa olmazıdır.